چگونه “حیله” در غزه پارلمان استرالیا را تقسیم کرد


پا هانا ریچی، بی بی سی نیوز، سیدنی

گتی ایماژ فاطمه پیمانگتی ایماژ

خانم پیمان اولین و تنها سیاستمدار فدرال در استرالیا است که حجاب دارد

وقتی فاطمه پیمان به مجلس سنا رفت تا علیه دولتش رای دهد، می دانست که عواقبی در پی خواهد داشت.

حزب کارگر استرالیا برای کسانی که مواضع جمعی آن را تضعیف می کنند مجازات های سختی در نظر گرفته است، و اعمال نافرمانی می تواند منجر به اخراج شود – سابقه ای که به 130 سال قبل برمی گردد.

آخرین باری که یکی از سیاستمداران آن در زمان قدرت، آب را آزمایش کرد، قبل از تولد خانم پیمان بود.

اما سه شنبه گذشته، این جوان 29 ساله دقیقاً این کار را انجام داد – به حزب سبز و سناتورهای مستقل پیوست تا از جنبش برای تشکیل کشور فلسطین حمایت کند.

دولت استرالیا رسما از راه حل دو کشوری حمایت می کند، اما پس از تلاش – و شکست – برای درج شرطی مبنی بر اینکه هر گونه به رسمیت شناختن باید “بخشی از روند صلح” باشد، از این ابتکار حمایت نکرد.

ساعاتی بعد، خانم پیمان به طور موقت از اتاق مهمانی خود محروم شد و قرار بود تا پایان هفته به مدت نامعلومی تبدیل شود – پس از اینکه علناً قول داد در صورت فرصت دوباره از زمین عبور کند.

سخنگوی دولت گفت: «سناتور پیمان با اقدامات و اظهارات خود از امتیازات مربوط به شرکت در گروه پارلمانی فدرال حزب کارگر، خود را محروم کرده است».

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر و رهبر حزب کارگر، مختصرتر گفت: “هیچ فردی بزرگتر از یک تیم نیست.”

روز دوشنبه، خانم پیمان در پاسخ گفت که او “اخراج شده” – توضیح داد که او از جلسات هیئت مدیره، گفتگوهای گروهی و همه کمیته ها حذف شده است.

اخراج یک سناتور منتخب در پارلمانی که تصور می شود تا به امروز متنوع ترین پارلمان استرالیا بوده است، واکنش های متفاوتی را برانگیخته و سوالاتی را مطرح کرده است – عمدتاً اینکه آیا این عملی است یا منصفانه است که سیاستمداران در مورد مسائلی که جوامع خود را تحت تأثیر قرار می دهند، پایبند باشند.

معترضان Getty Images بنرها و پرچم ها را در دست دارندگتی ایماژ

معترضان شهرهای سراسر استرالیا را تصرف کرده اند

هر قدم “حس یک مایل بود”

خانم پیمان در پارلمان استرالیا شرکت می کند.

او که اولین و تنها سیاستمدار فدرال با حجاب است، مظهر برخی از به حاشیه‌رفته‌ترین افراد کشور توصیف شده است: یک زن جوان، یک مهاجر، یک مسلمان.

او نامزدی برای مجلس سنا را «سخت‌ترین تصمیم» زندگی سیاسی خود خواند و افزود که هر قدم از پیاده‌روی کوتاه او «یک مایل به نظر می‌رسد».

با این حال، این زن 29 ساله گفت که از کاری که انجام داده است “مفتخر” است و از اینکه دیگران از آن پیروی نکردند “به شدت ناامید شده است”.

او گفت: “من با برادران و خواهران مسلمانم قدم زدم و آنها به من گفتند که برای مدت طولانی احساس ناشناخته ای داشتند.”

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی سابقه حماس به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر که در آن حدود 1200 نفر کشته و 251 نفر به گروگان گرفته شدند، کارزاری را برای نابودی حماس، گروهی که بر غزه حاکم است، آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون بیش از 37900 نفر در غزه کشته شده اند که 23 نفر در 24 ساعت گذشته بوده است.

این موضوع به یک موضوع سیاسی بی ثبات در استرالیا تبدیل شده است که همه طرف ها مشتاق رسیدگی به آن بوده اند.

مانند بسیاری از کشورهای دیگر، اعتراضات از سوی جوامع یهودی و مسلمان و نیز افزایش شدید اسلام هراسی و یهودی ستیزی صورت گرفته است.

تانیا پلیبرسک، وزیر محیط زیست گتی ایماژ، روز دوشنبه خانم پیمان را در آغوش گرفتگتی ایماژ

روز دوشنبه، تانیا پلیبرسک، وزیر محیط زیست، خانم پیمان را در آغوش گرفت

این اقدام سناتور هم مورد تحسین و هم انتقاد قرار گرفت.

آن علی – که اولین زن مسلمانی بود که در سال 2016 به پارلمان استرالیا راه یافت – و از مدافعان سرسخت پایان دادن به درگیری در غزه بود، گفت که با رویکرد خانم پیمان موافق نیست.

من تصمیم می‌گیرم کارهایی را انجام دهم که معتقدم تفاوت قابل توجهی در زمین ایجاد می‌کند. او به خبرگزاری ABC گفت: فاطمه تصمیم گرفت این کار را به روش خودش انجام دهد.

اما جاش برنز – نماینده یهودی کارگر در ملبورن – که در مورد مسائلی مانند تشکیل دولت فلسطین، جهان بینی متفاوتی با خانم پیمان دارد، یکی از بزرگترین حامیان او بوده است.

نمایندگان پارلمان از جوامع و پیشینه‌های مختلف می‌آیند و تلاش برای ایجاد توازن بین همه آن دیدگاه‌ها آسان نیست، اما ما باید نمونه‌ای برای جامعه استرالیا باشیم که چگونه محترمانه درباره موضوعات پیچیده بحث و گفتگو کنیم.»

نهادهای ملی اسلامی نیز با صدور بیانیه ای مشترک، اقدامات خانم پیمان را «شجاعانه» خواندند و از حزب کارگر خواستند تا «صدای مردمی را که نمایندگی می کند» تکرار کند.

در این بیانیه آمده است: «محاسبات سیاسی و تلاش برای رفتن به هر دو سمت، پیامدهای ویرانگری در فلسطین دارد و در نهایت با شکست مواجه خواهد شد».

اما آقای آلبانیز این قطعنامه را یک “حیله” نامید و افزود: “ما به راه حل های واقعاً واقعی نیاز داریم… این ترفند سبزها برای قرار دادن فاطمه پیمان در موقعیت دشواری طراحی شده است. برای انجام این کار طراحی شده است.”

مجازات خانم پیمان توسط آقای آلبانیز نسبت به اخراج صریح که طبق قوانین حزب لازم بود، ملایم‌تر بود.

و در را باز گذاشت تا اگر بخواهد مسیرش را عوض کند، دوباره به تیم ملحق شود: «فاطمه پیمان در صورت پذیرش عضویتش می تواند به تیم بازگردد. .

“نماینده نمادین نیست”

سیاستمداران استرالیایی قبلاً بر خلاف اعتقادات خود رای داده اند تا با سیاست حزب مطابقت داشته باشند.

نمایندگان دگرباشان – از جمله وزیر امور خارجه فعلی پنی ونگ – در روزهایی که رسما با ازدواج همجنس‌گرایان مخالفت کردند، درگیری مشابهی را در گروه کارگری احساس کردند.

این موضوعی است که خانم وانگ را در معرض حملات شخصی قرار داده است، اما او همچنان بر این موضوع که طرفداری آرام در حزب – به جای انتقاد عمومی – راه ترجیح داده شده است، ثابت کرده است.

و او می‌گوید که یک دهه انجام دقیقاً همان کاری بود که منجر به قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان شد.

«حتی زمانی که ما موافق نیستیم، این استدلال‌ها را در داخل داریم، همانطور که در طول سال‌ها در بحث برابری ازدواج دیده‌اید. این کاری است که من انجام دادم و فکر می‌کنم این راه درستی است.» او به ABC گفت.

اما وقتی از خانم پیمان پرسیده شد که آیا باید این سابقه را دنبال می کرد، گفت: “10 سال طول کشید تا ازدواج همجنس گرایان قانونی شود… این فلسطینی ها 10 سال فرصت ندارند.”

گتی ایماژ آنتونی آلبانیز و پنی وانگگتی ایماژ

پنی وانگ (چپ) قویاً معتقد است که تبلیغات آرام در حزب راه حل است

به گفته کوس ساماراس، یکی از سوسیالیست های برجسته کشور، این رویکردهای متضاد منعکس کننده تقاضاهای در حال تغییر مردم استرالیا است.

او می‌گوید گروهی رو به رشد از رای‌دهندگان جوان و چندفرهنگی وجود دارد که به طور فزاینده‌ای به سیاستمدارانی می‌پیوندند که از موضع‌گیری در مورد مسائلی که رای دهندگانشان «علاقه‌مند هستند» نمی‌ترسند.

او همچنین استدلال می‌کند که جوامع مهاجر دیگر مایل به پذیرش پیام‌های سیاسی نیستند که عملاً از آنها خواسته می‌شود «سر خود را پایین نگه دارند».

استرالیا تاریخ وحشتناکی داشته است، چه از منظر اجتماعی و چه از دیدگاه احزاب سیاسی، که هرگاه فردی با پیشینه متفاوت نظر خود را بیان می کند، اکثرا به آنها گفته می شود که سر خود را پایین نگه دارند.

«این فرمولی است که وقتی گروه جدیدی از مردم به کشوری مهاجرت می‌کنند و می‌خواهند خود را در حالی که زندگی جدیدی را راه‌اندازی می‌کنند دور نگه دارند، کار می‌کند – با فرزندان آن مهاجران کارساز نخواهد بود. و این دقیقاً همان چیزی است که ما در مورد آن صحبت می کنیم.

او با اشاره به نظرسنجی اخیر تیمش که نشان می دهد بسیاری از زنان جوان مسلمان استرالیایی احساس می کنند، می افزاید: «اینها افرادی هستند که در کشوری بزرگ شده اند که اغلب باعث شده است آنها احساس بیگانه بودن کنند و دیگر حاضر به سکوت نیستند. آنها صدای سیاسی نیستند کافی است.

خانم پیمان، پناهنده‌ای که خانواده‌اش پس از تسلط طالبان در سال 1996 از افغانستان گریختند، می‌گوید که این احساسی است که سیاست او را پیش می‌برد.

او پس از تعلیق در هفته گذشته گفت: «من به عنوان نماینده نمادین تنوع انتخاب نشدم.

من برای خدمت به مردم استرالیای غربی انتخاب شده‌ام و ارزش‌هایی را که پدر مرحومم در من نهادینه کرده است، حفظ کنم.»

خانم پیمان می‌گوید معتقد است که دولت او را منجمد می‌کند تا او را برای استعفا “ارعاب” کند.

اما آقای آلبانیز قاطعانه بر این که تصمیم او درست است، تاکید می کند که این “موقعیت سیاسی” خانم پیمان نیست، بلکه تصمیم او برای “تضعیف” حزبش است.

حداقل در حال حاضر، این قانونگذار جوان قول داد که “از رای دادن در مورد مسائل سنا خودداری کند… مگر اینکه اگر من از ارزش ها و اصول واقعی حزب کارگر دفاع کنم، یک موضوع وجدان باشد.”

دیدگاهتان را بنویسید