چگونه مایکروسافت و انویدیا پیشنهاد درستی برای پیشی گرفتن از اپل انجام می دهند


پا زویی کلاینمن، ویرایشگر فناوری

Getty Images جنسن هوانگگتی ایماژ

تحت رهبری جنسن هوانگ، قیمت سهام انویدیا افزایش یافته است

زندگی به سرعت به سراغ شما می آید.

ماه گذشته، غول تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا برای مدت کوتاهی به ثروتمندترین شرکت جهان تبدیل شد و از مایکروسافت پیشی گرفت که به نوبه خود از اپل بالاتر رفت.

وقتی این خبر روی صحنه در یک رویداد صنعت فناوری که من در کپنهاگ شرکت کردم مطرح شد، حضار با تشویق غرش کردند.

همانطور که من می نویسم، انویدیا پس از کاهش قیمت سهام، ارزش کل آن را به 3 تریلیون دلار (2.4 تریلیون پوند)، در مقایسه با مایکروسافت 3.4 تریلیون دلار کاهش داد، در جایگاه دوم قرار گرفت.

دو چیز این دو غول فناوری آمریکایی را به چنین ارتفاعات سرگیجه‌آوری سوق داده است: هوش مصنوعی و آینده‌نگاری.

مایکروسافت در سال 2019 شروع به سرمایه گذاری در OpenAI، خالق چت ربات محبوب هوش مصنوعی ChatGPT کرد. در همین حال، جنسن هوانگ، رئیس انویدیا، سال ها قبل از اینکه هوش مصنوعی مولد وارد صحنه شود، شرکت خود را برای توسعه تراشه های هوش مصنوعی تحت فشار قرار داد.

هر دو شرکت روی رونق فعلی هوش مصنوعی شرط‌بندی طولانی‌مدت کردند – و در حال حاضر نتیجه داده است و سگ برتر سابق اپل را پشت سر گذاشت. اما چقدر طول خواهد کشید؟

هفته فناوری لندن امسال، رویداد سالانه برای صحنه فناوری بریتانیا، می‌تواند هفته هوش مصنوعی لندن نیز نامیده شود. حروف هوش مصنوعی روی هر پایه نمایش داده می شد و در هر سخنرانی به صدا در می آمد.

من با آن بودن، بنیانگذار استارلینگ بانک، یک اخلالگر بزرگ در فناوری مالی برخورد کردم. او از هیجان وزوز می کرد.

ما فکر می‌کردیم می‌دانیم برنده‌ها و بازنده‌ها چه کسانی هستند [in tech]او به من گفت: “اما با هوش مصنوعی، ما دوباره تاس می اندازیم.”

او معتقد است که در حال مشاهده انقلاب هوش مصنوعی است که بخش فناوری را تغییر می دهد و می خواهد به آن بازگردد.

در همان هفته، من از انجمن بنیانگذاران، گردهمایی سالانه حدود 250 کارآفرین و سرمایه گذار سطح بالا، شرکت کردم. به عبارت دیگر پول جدی. این یک رویداد محرمانه است، اما فکر نمی‌کنم اگر بگویم که بیشتر صحبت‌ها حول محور هوش مصنوعی بود، مشکل چندانی برایم پیش نمی‌آید.

چند روز پس از آن، تیتری در فایننشال تایمز توجه من را به خود جلب کرد. “بیشتر سهامی که در رونق هوش مصنوعی رشد کردند امسال سقوط کرده اند.” ادعا کرد که بیش از نیمی از سهام در “سبد برندگان هوش مصنوعی” سیتی گروپ در سال 2024 کاهش یافته است.

زندگی خیلی سریع سراغت می آید.

گتی ایماژ آن بودنگتی ایماژ

آن بودن می گوید هوش مصنوعی بخش فناوری را کاملاً متزلزل کرده است

سوزان استریتر، رئیس پول و بازار در شرکت سرمایه گذاری هارگریوز لانس داون، هشدار داد: «با توجه به اینکه ارزش گذاری های بالای شرکت های فناوری جهش کرده است، گام های اشتباه آینده می تواند باعث نوسانات عمده در قیمت سهام شود.

درست مانند حباب dot.com، اشتیاق بیش از حد ممکن است به ناامیدی تبدیل شود.

در سال 2023، فکر می‌کنید که هر چیزی که حاوی نام اختصاری هوش مصنوعی باشد، تضمین می‌شود که لایه‌ای سودآور از سرمایه‌گذاری را باز کند، و دلارهای سرمایه‌گذاری روی هر چیزی که مربوط به هوش مصنوعی است سرازیر شود، بخشیده می‌شوید.

یکی از دوستان من، Saurabh Dayal، که در اسکاتلند زندگی می‌کند، در حال شناسایی پروژه‌های هوش مصنوعی برای شرکت سرمایه‌گذاری خود برای همکاری بالقوه است.

او گفت که به زودی از زمین های فریبکارانه خسته شده است.

او به من می‌گوید: «من زمان زیادی را صرف این می‌کنم که «… اما این هوش مصنوعی نیست».

به نظر می رسد که هم سرمایه گذاران و هم مشتریان در نهایت در مورد اصطلاح هوش مصنوعی هوشمندتر می شوند و در نتیجه باهوش تر می شوند.

استوارت کایزر از سیتی در صحبت با FT گفت که در حالی که هوش مصنوعی همچنان یک موضوع مهم در دنیای سهام است. صرفاً گفتن اینکه 15 برابر هوش مصنوعی دیگر آن را قطع نمی کند.

علاوه بر این، آگاهی روزافزونی از محصولات مولد هوش مصنوعی امروزی وجود دارد که کاملاً مطابق تبلیغات خود نیستند. عدم دقت، اطلاعات نادرست، نشان دادن سوگیری، نقض حق چاپ، و برخی از محتوایی که به سادگی عجیب هستند.

و اولین دستگاه های فیزیکی مجهز به هوش مصنوعی مانند خرگوش R1 و Humane Pin نقدهای ضعیفی دریافت کردند.

کریس وستون، مدیر بخش دیجیتال می‌گوید: «ما شاهد هستیم که بازار حول محور هوش مصنوعی مولد در حال حاضر کمی قدیمی شده است – انتظارات زیادی از آزمایش‌های اولیه وجود داشت، اما زمانی که لاستیک به جاده برخورد کرد، نتایج غیرمنتظره‌ای زیادی به دست آمد. و امور اطلاعاتی شرکت خدمات فنی جومار

شرکت‌ها ارزش زیادی در ارتباط با حسن نیت دارند – اعتماد و راحتی که مشتریان در خدمات خود احساس می‌کنند. معرفی ربات‌های چت غیرقابل کنترل اکنون برای بسیاری بسیار دور از دسترس است.

پائولو پسکاتوره تحلیلگر فناوری موافق است که بر شرکت های هوش مصنوعی فشار وجود دارد تا به وعده های خود عمل کنند. او می‌گوید: «در لحظه‌ای که یکی از غول‌ها نتواند رشد قابل‌توجهی را از طریق هوش مصنوعی نشان دهد، حباب خواهد ترکید.

اما او معتقد نیست که این اتفاق در آینده نزدیک رخ دهد.

او می‌افزاید: «همه هنوز برای موقعیت می‌جنگند و همه شرکت‌ها استراتژی‌های خود را مبتنی بر هوش مصنوعی هستند.

همه بازیکنان در حال افزایش عملیات خود، افزایش هزینه ها و ادعای موفقیت های اولیه هستند.”

Getty Images برنامه ChatGPT در فروشگاه اپلگتی ایماژ

ChatGPT یک برنامه هوش مصنوعی است که واقعاً توجه عموم را به خود جلب کرده است

دلیل دیگری برای ترکیدن حباب هوش مصنوعی وجود دارد. هیچ ربطی به کیفیت محصول یا ارزش بازار آن ندارد. سوال این است که آیا خود سیاره می تواند آن را بپردازد؟

مطالعه‌ای که سال گذشته منتشر شد، پیش‌بینی کرد که صنعت هوش مصنوعی می‌تواند به اندازه یک کشور انرژی مصرف کند به اندازه هلند تا سال 2027 اگر رشد با نرخ فعلی ادامه یابد.

من با پروفسور کیت کرافورد از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برای پادکست بی بی سی Tech Life مصاحبه کردم و او به من گفت که نگران مقدار برق، انرژی و آب مورد نیاز برای تامین انرژی هوش مصنوعی است. او را شب بیدار نگه داشت

دکتر ساشا لوچونی از شرکت یادگیری ماشین Hugging Face نیز نگران است.

او می‌گوید: «در حال حاضر انرژی تجدیدپذیر کافی برای تقویت هوش مصنوعی وجود ندارد – بیشتر این حباب از نفت و گاز تغذیه می‌شود.

امید این است که بتوان از این فناوری برای شناسایی راه حل هایی برای توسعه پایدار استفاده کرد، مانند راز همجوشی هسته ای، روشی که خورشید انرژی خود را دریافت می کند. اما این هنوز اتفاق نیفتاده است، و دکتر لوسیانی می‌افزاید: «سیستم‌های هوش مصنوعی فشار زیادی را بر شبکه‌های برق وارد می‌کنند.

با چنین بلاتکلیفی، عده کمی باید علیه یک تغییر دیگر در میان ثروتمندترین شرکت های جهان شرط بندی کنند. اما اپل در حال حاضر در تلاش است تا در رقابت هوش مصنوعی به مایکروسافت و انویدیا برسد.

دیدگاهتان را بنویسید