دریچه های سیل برای شکایت علیه شرکت های آب باز است


پا لورا جونز و سایمون جک، بی بی سی بیزینس

پل عابر پیاده بی بی سی لوری بر روی کانالبی بی سی

United Utilities در امتداد کانال کشتی منچستر حدود 100 آبگیر دارد

وکلای دادگستری پس از یک حکم برجسته دادگاه عالی گفتند که شرکت های آب ممکن است با “سیل” چالش های قانونی بر سر تخلیه فاضلاب مواجه شوند.

روز چهارشنبه، هفت قاضی عالی‌ترین دادگاه بریتانیا حکم دادند که شرکت کانال کشتی منچستر می‌تواند از شرکت یونایتد به دلیل ریختن فاضلاب کثیف به این کانال شکایت کند.

یکی از وکیل‌ها به بی‌بی‌سی گفت که در نتیجه، مالکان آبراه‌های مجاور و یا حتی مردم می‌توانند علیه سایر شرکت‌های خدماتی شکایت کنند.

سازمان های خیریه محیط زیست گفتند که این یک “روز خوش شانس” بود.

این در شرایطی است که شرکت های آب تحت فشار مالی قابل توجهی هستند و برای تخلیه غیرمجاز زباله تحت نظارت قرار دارند.

هیئتی از قضات دریافتند که شرکت کانال کشتی منچستر حق دارد برای جبران خسارت تخلیه “آب کثیف تصفیه نشده” دعوی مزاحم یا شکایت کند.

این در حالی است که دادگاه عالی و دادگاه تجدیدنظر قبلی رای خلاف آن را صادر کرده بود که منجر به درخواست تجدیدنظر توسط یک شرکت خصوصی شد.

Getty Images نمایی از پساب فاضلاب جاری در رودخانه تیمز در کارخانه تصفیه فاضلاب کراس در سال 2024.گتی ایماژ

فاضلاب از نقاط سرریز در سراسر انگلستان تخلیه می شود

در امتداد کانال، حدود 100 زهکش خدمات اشتراکی ترکیبی وجود دارد که زباله های تصفیه شده از شبکه فاضلاب تخلیه می شود.

فاضلاب خام نیز زمانی تخلیه می‌شود که سیستم بیش از حد کار می‌کند، که به گفته قضات اگر شرکت «در زیرساخت‌ها و بهبود تصفیه سرمایه‌گذاری می‌کرد» می‌توانست از آن جلوگیری شود.

نبرد حقوقی طولانی مدت بین شرکت فاضلاب متعلق به Peel Group و United Utilities بوده است.

تأمین‌کننده آب استدلال می‌کرد که تنها تنظیم‌کننده‌ها می‌توانند در مورد نشت‌ها اقدام کنند، با قانون اصلی 1991 خصوصی‌سازی بخش که از آن محافظت می‌کرد.

اما پل گریت هولدر، یکی از شرکای شرکت حقوقی راسل کوک، گفت که حکم روز چهارشنبه به این معنی است که “دریچه های سیل باز هستند.”

او گفت: «این می‌تواند منجر به تعدادی ادعاهای احتمالی شود، چه از سوی مالکان آبراه‌های مجاور یا حتی از سوی مردمی که به شدت تحت تأثیر این موضوع هستند.»

امیلی نیکلسون، یکی از شرکای شرکت حقوقی Mishcon de Reya، می‌گوید: «اگر میلیون‌ها ادعای کپی‌برداری وجود داشته باشد، بازتابی از شکست شرکت‌های خدمات شهری خواهد بود، نه شکست دادگاه‌ها یا سیستم حقوقی.»

او گفت کسانی که تحت تأثیر هر گونه شکستی قرار می گیرند، مانند شناگران، ماهیگیران و گروه های محیط زیست، اکنون حداقل راهی برای جبران خسارت دارند.

آقای گریت هولدر همچنین پیشنهاد داد که دیوان عالی یک “نشانگر” برای شرکت های آب تعیین کرده است، با این استدلال که اگر سرمایه گذاری بیشتری برای بهبود زیرساخت های کانال انجام می شد، می شد از مشکلات جلوگیری کرد.

بدون شک می توان همین را برای همه شرکت های آب گفت. تیمز واتر میلیاردها پوند را برای یک “فضای فاضلاب فوق العاده” که از لندن می گذرد هزینه کرده است تا سعی کند چنین مشکلی را کاهش دهد.”

شرکت‌های آب، از جمله تیمز واتر، در ماه‌های اخیر به دلیل سوابق زیست‌محیطی‌شان تحت نظارت شدید قرار گرفته‌اند.

تحلیل اخیر بی بی سی نشان داد که همه شرکت‌های بزرگ آب انگلیسی داده‌هایی را گزارش کرده‌اند که نشان می‌دهد وقتی هوا خشک است، فاضلاب کثیف را تخلیه می‌کنند – عملی که بالقوه غیرقانونی است.

روز سه‌شنبه، شرکت یونایتد گفت که نگرانی‌ها در مورد نیاز به بهبود را درک می‌کند و به یک برنامه سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد پوندی با هدف کاهش آلودگی از طریق بهبود زیرساخت‌ها اشاره کرد.

بنیاد حقوق محیط زیست، یک موسسه خیریه که در جلسه دادگاه عالی در ماه مارس مداخله کرد، از این حکم استقبال کرد.

اما مانتلیک، یکی از مدیران آن، گفت: «محیط آبی ما مرتباً توسط فاضلاب تصفیه نشده آلوده می‌شود، تنوع زیستی آب توسط شرکت‌های خصوصی آب با مصونیت از مجازات حذف و تخریب می‌شود.

«یک رسوایی ملی به توصیف آنچه ما متحمل شده ایم نزدیک نیست. این روز مبارکی برای عدالت زیست محیطی نه تنها برای عموم مردم بلکه برای طبیعت است.»

با این حال، برخی می‌گویند که این می‌تواند چالش بزرگ دیگری برای شرکت‌های آب و برق باشد، زیرا برخی در حال حاضر با بدهی‌های کلان دست و پنجه نرم می‌کنند.

به تازگی به آژانس محیط زیست اختیارات بیشتری برای صدور جریمه های نامحدود داده شده است، به طوری که منابع صنعتی به بی بی سی گفته اند که “ترکیب جریمه ها و ادعاهای خصوصی بالقوه می تواند بر اینکه شرکت ها می توانند فعالیت کنند یا اینکه زیر پا می روند.”

آنها همچنین نگرانی خود را در مورد اینکه چه اتفاقی ممکن است برای خسارات اعطا شده به شرکت ها یا افراد خصوصی بیفتد، برخلاف مواردی که تنظیم کننده ها جریمه هایی را صادر می کنند و پول جمع آوری شده را به مشتریان باز می گرداند، ابراز کردند.

منابع نزدیک به سازمان دیده بان Ofwat گفتند که این حکم بر تصمیم موقت آنها در مورد اینکه آیا شرکت های آب مجازند از سال آینده از مشتریان خود هزینه دریافت کنند یا خیر که قرار است پنجشنبه آینده منتشر شود، تأثیری نخواهد داشت.

اما آنها افزودند که می‌توانند تصور کنند که شرکت‌های آب می‌توانند استدلال کنند که افزایش ادعاها علیه آنها هزینه اضافی است که باید آن را تأمین کنند – افزایش هزینه‌های خود و در نهایت صورت‌حساب مصرف‌کننده.

تصمیم نهایی در مورد اینکه شرکت‌ها می‌توانند در سال آینده چه چیزی را شارژ کنند، تا دسامبر تعیین نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید