در یونان هفته کاری شش روزه در برخی صنایع معرفی شده است


یونان برای تحریک رشد اقتصادی، یک هفته کاری شش روزه را برای برخی صنایع معرفی کرد.

قانون جدید که از ابتدای ژوئیه اجرایی شد، به کارمندان اجازه می دهد به جای 40 ساعت، تا 48 ساعت در هفته کار کنند.

این فقط برای مشاغل 24 ساعته اعمال می شود و برای کارگرانی که 40٪ اضافه کاری اضافه می کنند اجباری نیست.

اما این اقدام دولت یونان با فرهنگ کار در سایر کشورهای اروپایی و آمریکا در تضاد است برنامه کاری چهار روزه رایج تر می شوند.

شرکت‌هایی که چنین سیاست‌هایی را اتخاذ می‌کنند معمولاً ادعا می‌کنند که ساعات کوتاه‌تر در واقع بهره‌وری و رفاه کارکنان را افزایش می‌دهد.

به گزارش رادیو تلویزیون دولتی یونان ERTNews، امیدها وجود دارد که برنامه یونان برای یک هفته کاری شش روزه به مبارزه با کار اعلام نشده که منجر به فرار مالیاتی می شود، کمک کند.

تجارت گردشگری و صنایع غذایی در این سیاست گنجانده نشده است.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، گفت که “هسته این قانون کار دوستانه است، عمیقاً رشد محور است.” گاردین اولین کسی بود که گزارش داد.

و یونان را با بقیه اروپا هم ردیف می کند.»

بی‌بی‌سی با نیکی کرامئوس وزیر کار یونان برای اظهار نظر تماس گرفته است.

بحران مالی جهانی در اواخر دهه 2000 تأثیر مخربی بر یونان گذاشت، زیرا میراث مخارج بالای دولت و فرار مالیاتی گسترده، این کشور را در بدهی های شدیدی قرار داد.

پس از بحرانی که یونان را مجبور کرد به دنبال سه کمک مالی بین المللی باشد، به آقای میتسوتاکیس اعتبار داده می شود که با موفقیت اقتصاد را به رشد بازگرداند.

اما وقتی صحبت از الگوهای کاری به میان می آید، به نظر می رسد یونان در جهت مخالف سایر کشورها حرکت می کند.

از زمان همه‌گیری کووید، شرکت‌ها از مدل‌های کاری منعطف استفاده کرده‌اند و بسیاری از آنها هفته چهار روزه را امتحان کرده‌اند و کارمندان هیچ ضرری در دستمزد خود مشاهده نکرده‌اند.

به گفته محققان، آزمایش چهار روزه هفته ای ایسلند به عنوان یک “موفقیت چشمگیر” مورد ستایش قرار گرفته است و به گفته محققانی که ادعا می کنند بسیاری از کارگران به ساعات کاری کوتاه تر روی آورده اند. بهره وری در اکثر محیط های کاری ثابت مانده یا بهبود یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید