چین یک قایق با خدمه را در تایوان به دلیل ماهیگیری غیرقانونی توقیف کرد


چین اعلام کرد سه شنبه شب یک قایق تایوانی با پنج خدمه را به دلیل ماهیگیری غیرقانونی در آب های سرزمینی این کشور توقیف کرده است.

تایوان از چین خواسته است که کشتی – و مردانی، دو تایوانی و سه اندونزیایی – را که در بندر Weitou در جنوب شرقی این کشور نگهداری می‌شوند، آزاد کند.

مقامات تایوانی به بی‌بی‌سی تأیید کردند که این قایق در آب‌های سرزمینی چین، حدود ۲.۸ مایل دریایی دورتر از ساحل این کشور، توقیف شده است. همچنین در طول ممنوعیت سالانه ماهیگیری تابستانی چین از ماه مه تا اوت نیز کار کرد.

لیو دجون، سخنگوی گارد ساحلی چین گفت: «کشتی ماهیگیری قوانین توقف ماهیگیری را نقض کرد و به طور غیرقانونی در منطقه ممنوعه ترال شد.

او همچنین او را به استفاده از ادوات ماهیگیری نامناسب و “آسیب رساندن به منابع ماهیگیری دریایی” متهم کرد. تایوان هنوز به این نظرات پاسخی نداده است.

چنین برخوردهایی در تنگه مورد مناقشه 110 مایلی که چین و تایوان را از هم جدا می کند، امری عادی شده است.

چین تایوان را به عنوان منطقه خودمختار خود و تنگه را به عنوان منطقه اقتصادی انحصاری خود می داند، اگرچه سایر کشورهایی که در این آب ها شناور هستند، مانند ژاپن و ایالات متحده، این موضوع را به رسمیت نمی شناسند. و ارتش چین در سال های اخیر فشار بر تایوان را افزایش داده است.

داده‌های تایپه نشان می‌دهد که مقامات چینی از سال 2003 17 کشتی ثبت شده توسط تایوانی را به دلیل ماهیگیری در طول ممنوعیت تابستانی توقیف و توقیف کرده‌اند. تنها در سال جاری، تایوان همچنین پنج قایق از این نوع را از چین توقیف کرده است.

مقامات تایوان می گویند که در ساعت 20:04 به وقت محلی (12:04 به وقت گرینویچ) روز سه شنبه، کاپیتان گزارش داد که افسران دو کشتی گارد ساحلی چین سوار قایق ماهیگیری شده و آن را توقیف کردند.

یک بن بست کوتاه اما پرتنش روی داد و سه کشتی گارد ساحلی تایوانی برای نجات قایق اعزام شدند. اما آنها گفتند که آنها را تعقیب نکرده اند زیرا چهار کشتی دیگر گارد ساحلی چین در حال نزدیک شدن هستند و نمی خواهند تنش ها افزایش یابد.

گارد ساحلی چین می گوید تایوانی ها از بلندگوها برای آزادی قایق ماهیگیری استفاده کردند – و چینی ها هم همین کار را کردند و از طرف مقابل خواستند که دخالت نکند.

«در آن زمان 40 تا 50 قایق ماهیگیری در دریا وجود داشت. من نمی دانم چرا او قایق من را هدف قرار داد.” مالک کشتی ماهیگیری به رسانه های محلی گفت. “قبلاً هرگز اینطور نبوده است – اگر خیلی نزدیک می شدی فقط تو را بدرقه می کردند.”

پکن و تایپه قبلاً با ناوگان ماهیگیری یکدیگر انعطاف بیشتری داشتند، به ویژه در اطراف جزایر فراساحلی تایوان، که بسیار نزدیک به سواحل چین قرار دارند.

اما در سال‌های اخیر، تایوان به شدت بر آب‌های خود نظارت کرده است – در پاسخ به آنچه که می‌گوید افزایش گسترده شکار غیرقانونی توسط ماهیگیران استان ساحلی فوجیان چین است.

در ماه فوریه، دو ماهیگیر چینی پس از واژگونی قایقشان در حالی که می خواستند از قایق گارد ساحلی تایوانی پیشی بگیرند غرق شدند. از آن زمان، گارد ساحلی چین گشت زنی های خود را در اطراف جزایر دور افتاده تایوان افزایش داده است.

چین همچنین به طور فزاینده ای در اجرای آنچه ادعاهای دریایی خود در سراسر منطقه می داند، تهاجمی شده است. گارد ساحلی آن به آشکارترین بازوی عملیات دریایی گسترده پکن تبدیل شده است.

اختلاف این کشور با فیلیپین بر سر مجموعه ای از صخره ها در دریای چین جنوبی بیشترین توجه را به خود جلب کرده و باعث نگرانی واشنگتن شده است.

اما گارد ساحلی چین همچنین عملیات‌های خود را در اطراف گروه جزایر تحت کنترل ژاپن در دریای چین شرقی که در ژاپن به نام Senkaku و در چین به نام Diaoyu شناخته می‌شود، افزایش داده است.

ماه گذشته، کشتی‌های گارد ساحلی چین گامی بی‌سابقه برای تعقیب قایق‌های ماهیگیری ژاپنی از جزایر برداشتند. این به یک بن بست کوتاه بین کشتی های گارد ساحلی چین و ژاپن منجر شد.

رفتار قاطعانه‌تر چین نیز تنها چند هفته پس از وضع قوانین جدید دریایی توسط پکن صورت می‌گیرد که به پرسنل گارد ساحلی اختیارات گسترده‌ای برای سوار شدن، جستجو و توقیف کشتی‌ها در تمام آب‌های مورد ادعای چین می‌دهد.

بر اساس قوانین جدید، اتباع خارجی که “مقررات ورود و خروج” را نقض می کنند، می توانند تا 60 روز بدون هیچ اتهامی در بازداشت باشند.

اعتقاد بر این است که قوانین جدید عمدتاً با هدف بازدارندگی ماهیگیران فیلیپینی از بازدید از صخره های مورد مناقشه در دریای چین جنوبی بوده است.

اما دانشمندان علوم دریایی به سرعت خاطرنشان کردند که چین ادعاهای گسترده و نامشخصی در مورد هزاران کیلومتر مربع از دریا دارد که مورد مناقشه همه همسایگانش از کره جنوبی تا اندونزی است.

دیدگاهتان را بنویسید