آیا بغل کردن کوالا باید ممنوع شود؟ آنها در این باغ وحش چنین فکر می کنند


پا تیفانی ترنبول، بی بی سی نیوز، سیدنی

پناهگاه کوالای کاج تنها/گتی ایماژ تیلور سویفت و پاپ جان پل دوم کوالای کاج تنها را نگه می دارندپناهگاه کوالای کاج تنها/گتی ایماژ

تیلور سویفت و پاپ جان پل دوم کوالاهای Lone Pine را نگه می دارند

به نظر می رسد که در آغوش گرفتن با یک کوالای کوچک پشمالو از زمان های بسیار قدیم یک مراسم استرالیایی برای افراد مشهور، گردشگران و افراد محلی بوده است.

و برای بسیاری از آنها، پارک حیات وحش در گوشه سرسبز کوئینزلند به مکانی تبدیل شده است که رویاها به حقیقت می پیوندند.

پناهگاه کوآلای تنها کاج همه را سرگرم کرده است، از غول پاپ تیلور سویفت گرفته تا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه.

اما از این ماه، باغ وحش کوچک – نمادی از بریزبن که خود را به عنوان اولین پناهگاه کوالا در جهان معرفی می کند – تصمیم گرفته است که دیگر “مسکن کوآلا” را ارائه نخواهد کرد.

لون پاین گفت که این حرکت در پاسخ به بازخورد قوی‌تر بازدیدکنندگان انجام می‌شود.

لیندون دیسکوم، مدیرعامل این شرکت گفت: «ما دوست داریم که مهمانان محلی و بین‌المللی می‌خواهند حیات وحش استرالیا را از نزدیک تجربه کنند، اما نه لزوماً شخصاً، فقط کاری را که بهترین انجام می‌دهند – غذا خوردن، خوابیدن و استراحت در فضای خود را انجام دهند.»

گروه های مدافع حقوق حیوانات می گویند امیدوارند این نشانه ای باشد که این عمل که به گفته آنها “بی رحمانه” است در سراسر کشور کنار گذاشته شود.

آنها به مطالعاتی اشاره می کنند که نشان می دهد چنین برخوردهایی باعث ایجاد استرس در کوالاها می شود – به ویژه با توجه به اینکه این موجودات تنها حیواناتی هستند که عمدتاً شبگرد هستند و بیشتر روز را می خوابند.

داشتن یا نگه داشتن؟

کوالاها نماد ملی بسیار دوست‌داشتنی هستند – از نظر تنوع زیستی قیمت‌ناپذیر، اما همچنین معدنی طلا برای صنعت گردشگری است که بر اساس یک مطالعه در سال 2014، سالانه 3.2 میلیارد دلار استرالیا (2.14 میلیارد دلار؛ 1.68 میلیارد پوند) ارزش دارد و تا 30000 شغل را پشتیبانی می‌کند.

با این حال، کیسه‌دارانی که زمانی رشد می‌کردند به دلیل پاکسازی زمین، آتش‌سوزی جنگل‌ها، خشکسالی، بیماری و سایر تهدیدها در حال کاهش شدید هستند.

با وجود تنها 50000 حیوان در گونه های وحشی و در معرض خطر انقراض در امتداد بیشتر سواحل شرقی، اکنون این نگرانی وجود دارد که این حیوانات در برخی ایالت ها ظرف یک نسل ناپدید شوند.

بنابراین، حفاظت از کوالاها، چه در طبیعت و چه در اسارت، موضوعی احساسی و پیچیده در استرالیا است.

همه ایالت ها از این گونه حفاظت محیط زیستی سختگیرانه ای دارند و بسیاری از آنها قبلا “نگهداری” کوالاها را ممنوع کرده اند.

به عنوان مثال، نیو ساوت ولز – پرجمعیت ترین ایالت استرالیا – آن را در سال 1997 ممنوع کرد. در آنجا، قوانین بیان می کنند که یک کوالا را نمی توان «مستقیماً روی … یا قرار داد [be] مستقیماً توسط هر بازدید کننده ای برای هر هدفی نگهداری می شود.”

اما در کوئینزلند – و در چند مکان منتخب در جنوب و غرب استرالیا – این تمرین ادامه دارد.

برای کسانی که می خواهند ولخرجی کنند، این فرصت وجود دارد که عکس خود را در آغوش گرفتن با یک کوالا، از پارک موضوعی Gold Coast Dreamworld به قیمت 29.95 دلار استرالیا گرفته تا باغ وحش معروف استرالیا با قیمت 124 دلار استرالیا، بگیرید.

اما دولت کوئینزلند می گوید قوانین روشنی پیرامون آن وجود دارد. اول اینکه کوالاها را نمی توان بیش از سه روز متوالی برای عکاسی استفاده کرد تا زمانی که به یک روز تعطیل نیاز داشته باشند.

آنها فقط می توانند 30 دقیقه در روز و در مجموع 180 دقیقه در هفته در خدمت باشند. و زنان با شادی نباید در انظار عمومی باشند.

استفان مایلز، نخست وزیر کوئینزلند گفت: «به عنوان وزیر محیط زیست، من به شوخی گفتم که کوالاهای ما بهترین اتحادیه را دارند.

Getty Images تونی ابوت و ولادیمیر پوتین با کوالاهاگتی ایماژ

تونی ابوت و ولادیمیر پوتین با کوالاهای Lone Pine

گروه‌های راست‌گرا از این تصمیم استقبال کردند، اما برخی خواستار حذف کامل چنین مکان‌هایی شدند.

سوزان میلتورپ از صندوق جهانی حیات وحش (WAP) گفت: «آینده گردشگری حیات وحش در مورد حفظ حیات وحش در جایی است که به آن تعلق دارند.

WAP، یک گروه مستقر در لندن که برای پایان دادن به استفاده از حیوانات وحشی در اسارت در مکان‌های تفریحی مبارزه می‌کند، می‌گوید کوالاهای وحشی از تعامل انسانی اجتناب می‌کنند، اما در این جاذبه‌ها چاره‌ای جز قرار گرفتن در معرض بازدیدکنندگان ناآشنا، مناظر و سر و صدا ندارند.

گردشگران به طور فزاینده ای از سلفی های منسوخ و پرخاشگر دور می شوند.

صندوق بین‌المللی رفاه حیوانات استرالیا (IFAW) همچنین می‌گوید که «در یک دنیای ایده‌آل، کوالاها هرگز با انسان‌ها تماس نمی‌گیرند» و افزود که آن‌ها «دوست دارند این موضوع در همه جا پذیرفته شود».

ربکا کیبل، کارگردان اقیانوسیه به بی‌بی‌سی گفت: «کوآلاها همانقدر که زیبا هستند، هنوز حیوانات وحشی در اسارت هستند و به شدت مستعد استرس هستند.

رفاه آنها در درجه اول اهمیت است و از آنجایی که آنها در معرض خطر هستند، ما باید هر کاری که می توانیم برای محافظت از آنها انجام دهیم.”

اما به نظر می رسد امیدها مبنی بر اینکه حرکت Lone Pine به یک ممنوعیت در سراسر ایالت شتاب می بخشد از بین رفته است.

سخنگوی دولت به بی بی سی گفت که قصد تغییر قانون را ندارد.

با این حال، WAP می‌گوید که به سایر سایت‌ها فشار می‌آورد تا کوالاها را روی درختان خود بگذارند.

“در پایان روز، ما به دولت کوئینزلند نیاز داریم تا این عمل ظالمانه را در کتاب های تاریخ بنویسد.”

دیدگاهتان را بنویسید