آیا واقعاً ددپول و ولورین می توانند مارول را نجات دهند؟


پا شارلوت اوسالیوان،

یک فریم از فیلم دیزنی

دنیای ابرقهرمانان که زمانی شکست ناپذیر بود، اخیراً آسیب پذیرتر به نظر می رسد. پیش‌بینی می‌شود که نسخه جدید او که به‌طور غیرمعمول بد دهن و بزرگ‌تر شده، بسیار بزرگ باشد – حتی اگر برند خودش را مسخره کند.

«ددپول» رایان رینولدز، خشن، خام و خطرناک، هیچ چرخشی در دستگاه دیزنی نیست. این همان چیزی است که بازیگران و خدمه اولین ماجراجویی ابرقهرمانی با درجه R در دنیای سینمایی مارول (MCU) از ما می خواهند باور کنیم. این پیام ممکن است برخی از گیمرها را خاموش کند و مورد استقبال دیگران قرار گیرد، اما در حالی که برخی از آخرین پیشنهادات مارول در صفحه‌های بزرگ و کوچک ناموفقDeadpool and the Wolverine ساخته شان لوی که دو جهش یافته محبوب از سری فیلم های X-Men کمپانی قرن بیست و یکم فاکس را وارد می کند، می تواند بزرگترین موفقیت تابستان باشد. پیش بینی های فعلی نشان می دهد که افتتاحیه آن 160 میلیون دلار در ایالات متحده خواهد بود (که حتی بالاتر از افتتاحیه اخیر است. داخل بیرون 2منتهی به سال 2024).

Deadpool & Wolverine دیزنی برای اولین بار دو شخصیت X-Men را به MCU معرفی کرد (اعتبار: Disney)دیزنی

Deadpool & Wolverine دو شخصیت X-Men را برای اولین بار به MCU معرفی می کند (اعتبار: Disney)

اما آیا می‌تواند هزینه‌های پنهانی برای کوین فایگی، رئیس استودیوی مارول برای وارد کردن ضدقهرمان آنارشیک رینولدز به همراه داشته باشد؟ این فیلم توسط رت ریس و پل ورنیک نوشته شده است دو فیلم اول ددپول و مسئول بسیاری از ظالمانه ترین گاف ها بودند. این زوج که در ابتدا توسط دیزنی رد شدند، موفق شدند در سال 2022 خود را دوباره استخدام کنند.

فیلمنامه ای که او و رینولدز کنار هم گذاشتند ظاهراً فایج را بخشی از داستان می کند. ما قبلاً از تریلرها می دانیم که ددپول به طعنه می پردازد که کوکائین “تنها چیزی است که فایگه می گوید غیرقانونی است!” چنین اظهارنظرهایی به طور بالقوه اقتدار یک تهیه کننده عملی را که زمانی دست نخورده و برای گروه خاصی از طرفداران کتاب های مصور خداگونه تلقی می شد، تضعیف می کند. در حالی که Feige در راس فرنچایز داغ MCU بود، فاکس، سونی و برادران وارنر ناامید بودند تا موفقیت او را تقلید کنند. فایگی اکنون کسی است که ظاهراً از ایده‌های دیگران حمایت می‌کند و همه چیز را در مورد چندجهانی خانوادگی که تا به حال ساخته است، مسخره می‌کند.

ارتباطی بین فیلم و جین Aviation American وجود دارد. ما دیگر در منطقه شیر و کلوچه نیستیم

در همین حال، ارتباطی بین فیلم جدید و جین هوانوردی آمریکا وجود دارد، که رینولدز در آن سهم داشت (و هنوز هم روابط مالی دارد). مجموعه ای از بطری های نسخه محدود برای فیلم جدید ددپول همه را به “جهان سینمایی” خوش آمد می گوید. نماینده دیزنی اعلام کرد که طرفداران اکنون “فرصتی خواهند داشت تا دنیای ددپول را به روشی کاملاً جدید تجربه کنند.” ما دیگر در منطقه شیر و کلوچه نیستیم.

«اثر ددپول» چگونه خواهد بود؟

مسلماً MCU دیزنی هرگز 100% خالص نبوده است. دلفین های چند آمورو را به یاد بیاورید ثور: عشق و تندر; بمب اف از Guardians of the Galaxy 3 و جوک های کثیف بی شماری WandaVision? و خود ددپول 100% شیطون نیست. او جنبه خوشایند و مسئولیت پذیری دارد. از جمله، او زندگی خود را برای نجات کودکان آسیب پذیر به خطر می اندازد. با این حال، ابتذال غیراخلاقی این شخصیت مطمئناً باعث می شود که برخی از طرفداران House of Mouse پاپ کورن خود را بیرون بریزند.

کمپین بازاریابی دیزنی ارتباط عاشقانه بین ددپول و ولورین را نشان داد (اعتبار: دیزنی)دیزنی

یک کمپین بازاریابی ارتباط عاشقانه بین ددپول و ولورین را نشان داد (اعتبار: دیزنی)

این که Deadpool و Wolverine تنها پیشنهاد MCU سال هستند را می توان به عنوان دلیلی بر تسلیم شدن کامل دیزنی در مقابل Deadpool و Reynolds خواند. و با مسخره کردن برند خود، مارول ممکن است مشکلاتی را برای تلاش های آینده MCU ایجاد کند. متوجه شدیم: این روزها وقتی صحبت از ابرقهرمان‌ها به میان می‌آید، چیزهای بزرگسالان و خود گویی بسیار رایج است. برای اثبات، به طول عمر غیرمنتظره سری Venom سونی و رتبه‌بندی بالای سریال Prime Video Show The Boys نگاه کنید. اما بقیه دنیای چندگانه دیزنی کجاست؟

به گفته الکس ریتمن، رئیس دفتر ورایتی در لندن، هنوز اشتهای زیادی برای آنچه که می‌توان آن را ماجراجویی‌های معمولی‌تر MCU نامید، وجود دارد. ریتمن اخیراً مقاله‌ای در مورد Thunderbolts* نوشت که قرار است آخرین ورودی در فاز پنج مارول باشد که به طرز نامطلوبی با Ant-Man and the Wasp: Quantum Mania در ابتدای سال 2023. او خاطرنشان می کند که این اثر “الف زیاد علاقه، آنلاین فکر نمی‌کنم موفقیت ددپول روی دیگر فیلم‌های MCU که برای سال‌های 2025/2026 برنامه‌ریزی شده‌اند، تأثیر منفی بگذارد.”

ریتمن می‌گوید دیزنی می‌داند دارند چه می‌کنند. من به تازگی از CineEurope برگشتم [an annual industry convention, held in Barcelona]. تصاویری از فیلم به ما نشان داده شد و پیامی از رینولدز را تماشا کردیم. خیلی زیاد بود [ribbing] دیزنی، چنین تاکیدی بر اینکه ددپول یک فیلم استاندارد دیزنی نیست. اما مدیران دیزنی افراد باهوشی هستند. داشتند میکی موس را بازی می کردند. کاملاً قبول کردند.»

تجدید نظر پسر بد

به گفته کیم نیومن، نویسنده و طرفدار کمیک های مارول، “ددپول همیشه به مارول اجازه داده او را مسخره کند.” ددپول اولین بار در سال 1990 در کمیک ظاهر شد. در هر تکرار یک شخصیت، مارول به نوعی به خوانندگان می‌گوید: «آیا فکر می‌کنید قهرمانان ما به نوعی کثیف هستند؟» اینجا شخصیتی است که موافق است!»

نیومن احمقانه “Merc [mercenary] با دهان» به عنوان پادزهر برای هر چیزی بیش از حد: «زندگی سختی داشت. بالاخره او از سرطان جان سالم به در برد. اما او همچنین یک قاتل دسته جمعی است. اگر این کسی است که می خواهید قهرمان خود بسازید، زیرا از کاپیتان آمریکا خسته شده اید، احتمالاً چیز بدی می گوید، درست است؟ با این حال، این قابل درک است که بد است، زیرا کاپیتان آمریکا وجود دارد به نوعی غیر قابل تحمل است.”

چه مدت دیگر یک شخصیت می تواند وانمود کند که از نظر جنسی همه چیزخوار است قبل از اینکه مجبور شود پولش را در دهانش بگذارد؟ – رایان گیلبی

اساساً از طریق ددپول، رینولدز با یکی از جذاب‌ترین پسران بد دنیای کتاب‌های مصور سرگرم می‌شود، که نیومن کاملاً به او کمک می‌کند. چیزی که نیومن از آن قدردانی نمی کند، مقایسه های بیمارگونه ای است که بین Deadpool و Wolverine و سریال های اخیر MCU مانند The Marvels انجام می شود. نیومن واقعاً از شکست سال گذشته لذت برد، که به گفته او، «شخصیت نسبتاً بی طنز بری لارسون را می گیرد و او را با ایمان ولانی/خانم مارول از کامالا خان جفت می کند، فردی که فکر می کند. کاپیتان مارول الف) عالی است، اما ب) خنده دار است. من فکر می‌کردم که این دینامیک واقعاً کار می‌کند.” نیومن از این که طرفداران کتاب‌های مصور که از حماسه نیا داکوستا دست کشیدند، آزرده خاطر هستند، اکنون از این ایده که یک ولورین خشمگین و ژولیده توسط یک ددپول گستاخ شکار می‌شود، ناامید شده‌اند. “من شک دارم که ددپول Wolverine اساساً عالی هستند، اما با دو پسر بسیار محبوب.

Prime Video موج جدیدی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی ابرقهرمانی خودپسند شامل The Boys آمازون نیز می‌شود (اعتبار: Prime Video)پرایم ویدیو

موج جدیدی از فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی ابرقهرمانی خودپسند، شامل The Boys آمازون نیز می‌شود (اعتبار: Prime Video)

برای تیم رابی، منتقد دیلی تلگراف، جذابیت فیلم جدید شان لوی به «دعوای پسران» خلاصه می‌شود – همانطور که او می‌گوید، «پسرا می‌خواهند ببینند ددپول و ولورین همدیگر را کتک می‌زنند».

یک عاشقانه بالقوه؟

اما آیا جنبه عاشقانه تری در رابطه این دو وجود دارد؟ در کمیک‌ها، ددپول پان‌سکس‌وال است و رینولدز از همان ابتدا گفته بود که می‌خواست به این جنبه از شخصیت احترام بگذارد. در کمپین بازاریابی Deadpool و Wolverine، پوسترها پیشتازان را به عنوان عاشقان در روح Beauty and the Beast نشان می‌دهند.

رایان گیلبی نویسنده، که کتابش در مورد سینمای عجیب و غریب، زمانی که جادوگران بودند، سال آینده منتشر می شود، به شدت از این تاکتیک آزرده خاطر است. او می‌گوید: «این معاشقه به چیزی بیش از یک عشوه‌بازی اشاره دارد، اما از سطح خرخر کردن در حیاط مدرسه فراتر نمی‌رود. «آیا این شخصیت ها قرار است رابطه جنسی داشته باشند یا نه؟ اگر این یک امکان واقعی نباشد و چیزی برای ترساندن مخاطب وجود نداشته باشد، اگر فیلم در کشورهای مخالف حقوق LGBTQ+ نمایش داده شود، همه چیز پوچ و فرصت طلبانه به نظر می رسد.

گیلبی از صحنه‌های Deadpool 2 که در آن قهرمان ما نمی‌تواند دست‌های خود را از دوست خود، Colossus دور نگه دارد، دست نخورده است. “مطمئنا مخاطب آنقدر احمق نیست که به دروغ “ددپول پانسکسوال است” بیفتد؟ فیلم اول کاملاً دگرجنس گرا بود، به جز تیتراژ پایانی کارتون که در آن با یک اسب شاخدار کارتونی رابطه جنسی برقرار می کند. یک قهرمان تا کی می‌تواند قبل از اینکه پولش را در دهانش بگذارد، تظاهر به همه چیزخوار بودن جنسی کند؟»

Inside Out 2 ناجی سال نامیده می شود. و اینجا ددپول و ولورین هستند، روی دیگر سکه که به خوبی می تواند ناجی فیلم های ابرقهرمانی باشد – الکس ریتمن

از سوی دیگر، نیومن معتقد است که این امکان وجود دارد که فیلم جدید شگفتی هایی را به همراه داشته باشد. «در کمیک‌ها، جهان دیگری ولورین وجود دارد که همجنس‌گرا است. و اگر هر ابرقهرمان محبوبی بتواند از پس آن بربیاید، آن ولورین و ددپول هستند. جیمز باند اشاره کرد که در اسکای فال سکس همجنس گرا داشته است و هیچ کس سر و صدایی به پا نکرده است. اجازه بدید ببینم.”

دیزنی یکی دیگر از فیلم های دیزنی، Inside Out 2، قبلاً عملکرد بهتری داشته است، بنابراین آیا استودیو می تواند گیشه تابستانی را نجات دهد؟  (نویسنده: دیزنی)دیزنی

یکی دیگر از فیلم‌های دیزنی، Inside Out 2، قبلاً بیش از حد عمل کرده است، بنابراین آیا استودیو می‌تواند گیشه تابستانی را نجات دهد؟ (نویسنده: دیزنی)

غیرقابل انکار است که فیلم‌های پرفروش با بازارهای بزرگ بین‌المللی به طور سنتی خود را به نمایندگی LGBTQ+ محدود کرده‌اند (یا آن را طوری ساخته‌اند که صحنه‌های بحث‌برانگیز را می‌توان به راحتی قطع کرد). با این حال، شایان ذکر است که دو شخصیت عجیب و غریب که دوباره در فیلم جدید ظاهر خواهند شد – متحد عبوس ددپول، Negasonic، Negasonic، Yukio، جهش یافته شکلک، دوست دختر Negasonic – قبلاً قالب را شکسته اند. در Deadpool 2، این زوج (هر دو دارای ویژگی‌هایی فراتر از شگفت‌انگیز بودنشان) می‌نشینند و از لیوان‌هایی می‌نوشند که می‌گوید «من با او هستم». هیچ کس نمی توانست پلک بزند و متوجه اشتیاق و شیرینی بین آنها نشود و واکنش تماشاگران به قدری مثبت بود که بعید است رینولدز، ریس یا ورنیک جرأت کنند که با شیمی درگیر شوند (اگر این کار را انجام دهند، ممکن است طرفداران ناراضی باشند).

ریتمن، به نوبه خود، از دیدن بازگشت پیتر معمولی کوچک راب دیلینی، که بخشی از گروه مستأصلان ددپول در ددپول 2 شد، بسیار هیجان زده است، زیرا “آگهی را دید و فکر کرد که به نظر سرگرم کننده است.” ریتمن می گوید: «من عاشق حضور پیتر در فیلم جدید هستم. “پیتر، با پدرش و دیابت!”

همانطور که موفقیت او نشان می دهد

رابی، که کتابش باکس آفیس پویسون (داستان هالیوود در یک قرن فلاپ) اواخر امسال منتشر خواهد شد، به دنبال موفقیت Deadpool و The Wolverine صرفاً به این دلیل است که «صنعت در حال افول است و ما به فیلم‌هایی با بودجه متوسط ​​نیاز داریم. او همچنین معتقد است که مقاومت در برابر بسیاری از پیشنهادات فاز 5 مارول بخشی از یک روند بزرگتر است. [the underperformance] با Quick X [Fast and Furious 10] و ماموریت غیر ممکن 7 [Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One]. از زمان کووید، تماشاگران فقط در مناسبت‌های خاص به سینما می‌روند و می‌توانند فیلم‌های ضعیف‌تر را حس کنند.” دارای رتبه R توسط Warner's Furiosa: The Mad Max Saga رابی ادعا می کند که پول خود را از دست داده است، “چون فیلمسازان مخاطب خود را نمی شناختند.”

اکنون، پس از یک سال وحشتناک در سال 2023دیزنی بار دیگر ثابت کرد که مخاطبان خود را می شناسد و از موفقیت پیکسار ثروت زیادی به دست می آورد. داخل بیرون 2. ریتمن مشتاقانه می گوید: «همه از این فیلم رکوردشکنی، شاد و صمیمانه هیجان زده هستند. از او به عنوان ناجی سال یاد می شود. و اینجا Deadpool و Wolverine هستند، روی دیگر سکه، که ممکن است به خوبی ناجی فیلم های ابرقهرمانی باشند.”

هر دو دنباله در نهایت از دیزنی پلاس پخش خواهند شد. Inside Out 2 قبلاً به کلوپ میلیارد دلاری ملحق شده است، Deadpool & Wolverine احتمالاً همین روند را دنبال خواهند کرد. دیزنی اساساً همه پایه ها را پوشش می دهد. همانطور که نیومن با بزرگترین لبخند می گوید: «در دیزنی لند، اگر از شاهزاده خانم ها خسته شده اید، یک شرور دیزنی را به شما می فروشند. به جای سفید برفی، ملکه شیطانی را بخرید! اینگونه درگیر می شوید. با انتخاب هایی که می کنی، هنوز بخشی از این دنیا هستی.”

فیلم Deadpool and the Wolverine از ۲۵ جولای در سینماهای ایالات متحده و بریتانیا اکران می شود.

دیدگاهتان را بنویسید