“اینجا پول زیادی نیست”


ریچل ریوز ارزیابی کوبنده ای از وضعیت مالی بریتانیا انجام داد.

وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که او یک اقتصاد ضعیف را از محافظه کاران به ارث برده است که برای دولت جدید کارگر “چالشی” ایجاد خواهد کرد.

خانم ریوز به بی بی سی گفت: «آنجا پول زیادی وجود ندارد. “من می دانم بزرگی چالشی که به ارث برده ام.”

خانم ریوز که بعد از ظهر جمعه به طور رسمی به عنوان صدراعظم منصوب می شود، گفت که برای پوشش این کمبود به بخش خصوصی تکیه خواهد کرد.

“سرمایه گذاری در بخش خصوصی رگ حیات یک اقتصاد موفق است. ما باید قفل سرمایه گذاری بخش خصوصی را باز کنیم.»

او سر کیر استارمر شد اولین نخست وزیر کارگر بریتانیا از سال 2010 پس از پیروزی قاطع حزبش در انتخابات عمومی.

حزب کارگر پس از سقوط حمایت از محافظه کاران، با اکثریت عظیم 174 پارلمانی به قدرت بازگشت.

اظهارات خانم ریوز در مورد اقتصاد 14 سال پس از لیام برن، وزیر ارشد سابق کارگری مطرح شد. یادداشتی برای جانشین خود گذاشت زمانی که حزبش در سال 2010 قدرت را از دست داد، «هیچ پولی باقی نمانده است».

در یادداشتی که بعدها آقای بیرن آن را به عنوان یک شوخی توصیف کرد، نوشته شده بود: “وزیر ارشد عزیز، می ترسم پولی نباشد. با سلام و آرزوی موفقیت! لیام.”

با وجود اظهارات خانم ریوز، اقتصاد در آستانه انتخابات بهبود یافته استاز ژانویه تا مارس 0.7 درصد افزایش یافت که کمی بیشتر از برآورد اولیه بود.

بازنگری رو به بالا به این معنی است که بریتانیا سریع‌ترین اقتصاد G7 در سه ماه اول سال رشد داشته است.

اما در حالی که بریتانیا از رکود اقتصادی که در ماه های پایانی سال 2023 وارد آن شده بود خارج شده است، بسیاری از خانوارها ممکن است به دلیل افزایش قیمت اخیر وضعیت بهتری نداشته باشند.

نرخ بهره در حال حاضر در بالاترین حد خود طی 16 سال گذشته 5.25 درصد است، به این معنی که مردم برای وام گرفتن پول برای چیزهایی مانند وام مسکن و وام بیشتر می پردازند، اگرچه پس انداز کنندگان نیز از بازده بهتری برخوردار بوده اند.

و آخرین ارقام اقتصادی نشان می دهد که در ماه آوریل پس از هوای مرطوب به خصوص خریداران و کندی ساخت و ساز رشد نکرده است.

خانم ریوز گفت اصلاحات سیستم برنامه ریزی “بخش اصلی” طرح حزب کارگر برای رشد اقتصاد است.

او گفت برای ساختن 1.5 میلیون خانه و زیرساخت انرژی که کارگر به آن متعهد شده است، “ما باید شیوه کار سیستم برنامه ریزی خود را تغییر دهیم – سرعت بخشیدن به آن، جلوگیری از تشدید تشریفات اداری که سرمایه گذاری بر روی تشریفات اداری را محدود می کند.”

پس از 14 سال گذشته به ثبات نیاز است – پنج نخست وزیر، هفت صدراعظم، 12 برنامه رشد مختلف که هر کدام کمتر از گذشته ارائه می کنند. اما علاوه بر ثبات، ما به سرمایه گذاری نیاز داریم.»

دیدگاهتان را بنویسید