هالیفاکس می گوید که هزینه های وام مسکن بزرگترین مشکل برای صاحبان خانه است


بزرگترین وام دهنده وام مسکن بریتانیا اعلام کرده است که هزینه های وام مسکن همچنان بزرگترین چالش پیش روی خریداران خانه و قراردادهای پایان به انتها است.

آماندا برایدن، رئیس بخش وام های رهنی هالیفاکس، گفت: با این حال، فشار ناشی از نرخ های بهره بالاتر احتمالاً به تدریج کاهش می یابد زیرا درآمدها افزایش می یابد و رشد قیمت مسکن کاهش می یابد.

طبق آخرین داده های وام دهندهمیانگین قیمت مسکن در بریتانیا در ماه ژوئن نسبتاً ثابت ماند و نسبت به ماه قبل 0.2 درصد کاهش یافت.

هالیفاکس گزارش می دهد که میانگین قیمت خانه در بریتانیا در ماه گذشته 288,455 پوند بوده است که از 288,931 پوند در ماه می کاهش یافته است.

قیمت ها نسبت به سال گذشته 1.6 درصد افزایش یافت تکرار ارقام اخیر از انجمن ملی ساختمان.

خانم برایدن گفت، با این حال، بازار “به ظرافتی متعادل” و حساس به سرعت هر گونه تغییر در نرخ پایه بانک انگلستان است.

بانک مرکزی انگلیس در تلاش برای مقابله با تورم فزاینده، شروع به افزایش نرخ بهره کلیدی خود در پایان سال 2021 کرده است. قیمت ها با کاهش محدودیت های مربوط به بیماری همه گیر، که زنجیره تامین را مختل کرد، افزایش یافت و قیمت مواد غذایی و انرژی پس از حمله روسیه به اوکراین افزایش یافت.

نرخ اولیه این بانک در حال حاضر 5.25 درصد است که بالاترین سطح در 16 سال گذشته است.

با این حال، در آخرین جلسه تعیین نرخ، به نظر می‌رسد که بانک اشاره کرده است که ممکن است در جلسه بعدی خود در اول آگوست، نرخ‌ها را کاهش دهد.

با این حال، بسیاری از صاحبان خانه که اکنون به پایان معامله با نرخ ثابت خود می‌رسند، دریافته‌اند که نرخ وام مسکن خود بسیار بالاتر از آنچه که قبلاً به آن عادت کرده‌اند، است.

هفته گذشته، بانک گفت که تقریبا سه میلیون خانوار قصد دارند پرداخت وام مسکن خود را افزایش دهند در دو سال آینده

میانگین نرخ فعلی برای یک قرارداد ثابت دو ساله 5.93 درصد است، اگرچه این میزان نسبت به اوج سال گذشته 6.86 درصد کاهش یافته است.

هالیفاکس در آخرین آمار خود اعلام کرد که ایرلند شمالی با 4 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، سریعترین افزایش منطقه ای را در قیمت مسکن داشته است.

لندن همچنان گران ترین قیمت املاک را دارد که در حال حاضر به طور میانگین 536306 پوند است.

دیدگاهتان را بنویسید