“این تسلیم کامل است” – قهرمان المپیک اریک لیدل و داستان واقعی ارابه های آتش


Getty Images اریک لیدل و دوندگان در المپیک 1924 (اعتبار: گتی ایماژ)گتی ایماژ

(اعتبار: گتی ایماژ)

ورزشکار اسکاتلندی اریک لیدل در المپیک پاریس در 11 ژوئیه 1924 در دوی 400 متر مدال طلا گرفت، اما به خاطر مسابقه ای که در آن شرکت نکرد، شهرت کمتری ندارد. در تاریخ به داستان واقعی اسطوره ارابه های آتش می پردازد.

اریک لیدل، پسر مبلغان مسیحی، در سال 1902 در چین به دنیا آمد و 43 سال بعد در آنجا در اردوگاهی در ژاپن درگذشت. در این بین، او راگبی برای اسکاتلند بازی کرد، طلای المپیک را برای بریتانیای کبیر به دست آورد و سال ها بعد الهام بخش فیلمی بود که برنده اسکار در مورد عملکردهای ورزشی خود بود. پس از موفقیت چشمگیر اولیه خود، او بقیه عمر خود را به عنوان مبلغ گذراند، حتی اگر به این معنی باشد که خود را در معرض خطر قرار دهد. او بدون ملاقات با کوچکترین دخترش درگذشت. این یک زندگی خارق العاده بود که با ایمان، تراژدی و شجاعت مشخص شد.

در سن پنج سالگی، لیدل به همراه والدینش از چین به اسکاتلند بازگشت و به مدرسه پسران مبلغان در لندن، که بعدها به کالج التهام معروف شد، فرستاده شد. در سال 1920 برای تحصیل در دانشگاه ادینبورگ به اسکاتلند بازگشت. پتانسیل برجسته او به عنوان یک ورزشکار بلافاصله شناسایی شد و گلاسکو هرالد او را قهرمان آینده بریتانیا معرفی کرد.

به قول دوست دانشگاهی لیدل پروفسور نیل کمپبل، سبک دویدن او غیر متعارف بود اما تسلیم ناپذیر نبود. او در صحبت با بی‌بی‌سی در سال 1984 گفت: «او مطمئناً اغلب با سرش پایین می‌دوید. حالا مردم می گویند خوب، چطور دید کجا برود؟ اما تو سرت را به عقب پرت می‌کنی، هنوز می‌توانی به وضوح ببینی چه چیزی در پیش است، او دست‌هایش را کاملاً تهاجمی تکان داد و کمی تکان خورد – حداقل از پشت شبیه یک اکسپرس به نظر می‌رسید.»

تماشا کنید: «او انتقادات زیادی دریافت کرد. با این حال، او به اصول خود وفادار ماند.»

لیدل که یک ورزشکار بسیار با استعداد بود، بین سال های 1921 تا 1923 هفت بار برای تیم اتحادیه بین المللی راگبی اسکاتلند بازی کرد. با این حال، تمرین و رقابت در سطح نخبگان در دو رشته ورزشی بسیار زیاد بود، بنابراین او تصمیم گرفت روی دو و میدانی تمرکز کند، جایی که خود را به عنوان یکی از بهترین دوندگان کشور معرفی کرد. او برای تیم بریتانیا برای المپیک 1924 پاریس انتخاب شد، جایی که او یکی از برگزیدگان برای برنده شدن در قوی ترین مسابقه خود، دوی 100 متر بود.

اما زمانی که برنامه بازی ها منتشر شد، 100 متر یکشنبه بود و اریک لیدل کشف شگفت انگیزی کرد. سبت مسیحی روز خداوند بود و هیچ چیزی در این دنیا نبود که بتواند او را متقاعد به فرار کند.

در فیلم ارابه‌های آتش در سال 1981، لیدل متوجه شد که 100 متر در روز یکشنبه برگزار می‌شود و او در حال سوار شدن به قایق به فرانسه است. در واقع، برنامه از چند ماه قبل مشخص بود. با این حال، مجوز خلاقانه فیلم، درام واقعی ناشی از موضع اصولی آن را به تصویر می کشد.

با نگاهی به گذشته 60 سال بعد، دوست و ورزشکار او گرویل یانگ گفت که در حالی که کسانی که لیدل را می‌شناختند از احساسات شدید مذهبی او آگاه بودند، “این موضوع باعث ایجاد آشفتگی شدید در بین بسیاری از مردم، به ویژه در میان روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران شد.”

خبرنگاران در خانه دانشجویی خود در ادینبورگ را زدند و خواستار صحبت با لیدل شدند. به گفته یانگ، «آنها تقریباً تهدیدآمیز بودند و صدای فریاد «او خائن به کشورش است» شنیده می شد.

تماشا کنید: “او مطمئناً با سرش پایین دوید”

به گفته دوستش، لیدل را اذیت نکرد. او فقط این چیزها را پذیرفت و من هرگز به یاد ندارم که او ناراحت شده باشد. او گفت: این فقط اعتقاد من است. من از دیگران به خاطر آن انتقاد نمی کنم، اما قرار نیست یکشنبه نامزد شوم.»

تصمیم لیدل به این معنی بود که او باید قوی ترین مسابقه خود را کنار می گذاشت و به 400 متر تغییر مکان می داد. این مسابقه به جای دوی سرعت تا پایان در یک خط مستقیم، نیاز به استقامت برای حفظ سرعت در طول یک دور کامل از مسیر داشت، که در آن زمان به عنوان یک مسابقه یک چهارم مایل توصیف می شد.

دومین ورزشکار اسکاتلندی تام ریدل گفت که این مسافت طولانی‌تر ویژگی‌های لیدل را آشکار می‌کند، اما او همچنان می‌تواند بر آن سرعت شدید تکیه کند. صحبت در یک مستند 1984، اریک لیدل: اسکاتلندی پرندهاو گفت: “دوندگی او عالی بود، احتمالاً تا زمانی که به 200 یارد آخر رسید، جایی که واقعاً باید سخت کار می کرد. سر به عقب برگشت و آرنج ها بالا رفتند، اما وقتی این اتفاق افتاد بقیه مسابقه می توانست خیلی خوب باشد. حداقل بگویم.” که ما نیز می توانیم رد کنیم.

لیدل در المپیک پاریس موفق شد و در دوی 200 متر برنز گرفت. تعداد کمی باور داشتند که او می تواند در فینال در مسافت طولانی تر در جمعه 11 ژوئیه 1924 بهتر از این باشد.

هنگامی که تفنگ شروع به کار افتاد، او با سرعتی تاول‌آمیز حرکت کرد و نیمه راه را در 22.2 ثانیه به پایان رساند. او با پرتاب سر به عقب به سبک خاص خود، برتری خود را افزایش داد و در نهایت کار را تمام کرد 5 متر جلوتر از بسته تعقیب کننده. زمان پایان 47.6 ثانیه بود. یک گزارش نسبتاً نفسگیر در روزنامه تایمز لندن در روز بعد آن را به عنوان “احتمالاً دراماتیک ترین مسابقه ای که تا به حال در یک پیست دونده دیده شده” توصیف کرد.

تام ریدل به بی‌بی‌سی گفت که از لیدل درباره رویکرد تاکتیکی‌اش پرسید: «به قول خودش، او گفت: «خب، وقتی اسلحه منفجر می‌شود، من تا آنجا که می‌توانم سریع می‌روم و امیدوارم به خدا اراده داشته باشم. قدرت انجام نیمه دوم را دارم.” و من فکر می کنم او واقعاً این کار را کرد.”

قهرمان بازگشت به خانه

لیدل یک قهرمان به اسکاتلند بازگشت. جمعیت زیادی برای استقبال از او در خانه حاضر شدند و باشگاه های هواداران نوجوان به افتخار او تشکیل شد. با این حال، دعوت به زندگی مذهبی قوی‌تر از دوران حرفه‌ای مشهور ورزشی او بود و او تصمیم گرفت از این همه زیاده‌روی دور شود و مانند والدینش مبلغی در چین شود.

او علاوه بر وظایف دینی خود به عنوان معلم علوم و ورزش در کالج انگلیسی-چینی در تیانجین مشغول به کار شد. در سال 1934 با فلورانس مک کنزی، دختر والدین مبلغ کانادایی ازدواج کرد و به زودی صاحب دو دختر شدند. با گذشت زمان، زندگی در پس زمینه جنگ داخلی طولانی مدت در کشور دشوارتر می شد. در سال 1937، زمانی که ژاپن به چین حمله کرد، اوضاع بدتر شد. شرایط برای خارجی ها به تدریج بدتر شد، اما لیدل اصرار داشت که به کار تبلیغی خود ادامه دهد و به دهکده ای خطرناک تر جنگ زده نقل مکان کند.

اگر ژاپن ابتدا به چین حمله کرد، سربازان او عمدتا غربی ها را تنها گذاشتند، اما در سال 1941 دولت بریتانیا به همه شهروندان بریتانیایی در چین توصیه کرد که چین را ترک کنند. لیدل تصمیم گرفت در جای خود بماند در حالی که فلورانس که اکنون دوباره باردار بود، با دو فرزندش برای زندگی امن تر در کانادا رفت. او دیگر هرگز آنها را نخواهد دید.

تماشا: همسر اریک لیدل آخرین باری که او را هنگام ترک چین دیده بود به یاد می آورد.

دخترش هدر لیدل اینگرام در آن زمان سه ساله بود. U یک مستند بی بی سی در سال 2012او اعتراف کرد که قبلاً تعجب می کرد که چرا او با خانواده اش را ترک نمی کند. او می‌گوید: «این قطعاً زندگی ما را بهتر می‌کرد، و من تا زمانی که شروع به ملاقات با افرادی کردم که بچه‌های کمپ بودند، متوجه این موضوع نشدم. حدود 500 کودک بدون پدر و مادر در آن اردوگاه بودند، بنابراین معلمان و افرادی مانند پدرم برای آنها بسیار مهم بودند و من می توانستم تصویر بزرگ را ببینم.

در سال 1943 او در ویشسین بازداشت شد، یک اردوگاه توقیف ژاپنی برای 1500 زندانی در استان شاندونگ چین. لیدل در کمپ بود با محبت به عنوان عمو اریک شناخته می شود به خاطر انرژی ای که از خود بیرون داد آموزش دادن به کودکان، سازماندهی رویدادهای ورزشی و کمک به دیگران. با این حال، در پایان سال 1944، همکاران کارآموز او متوجه شدند که او بیش از حد معمول بی حال و خسته به نظر می رسد. پزشکان او را تومور مغزی تشخیص دادند.

در پایان دوست و همکار او آنی بوکان همراه او بود. او به سازندگان گفت اریک لیدل: اسکاتلندی پرنده: ناگهان گفت: آنی، این تسلیم کامل است و این آخرین نفسش بود. او به کما رفت و هرگز بهبود نیافت.» لیدل هرگز در ایمان مسیحی خود تزلزل نکرد. او مردی بود که تمام زندگی‌اش را به خدا داد و فکر نمی‌کنم گفتن «تسلیم کامل» برایش هزینه زیادی داشته باشد، زیرا می‌دانست به کجا می‌رود.» او در 21 فوریه 1945، چند ماه قبل از آزادی اردوگاه در پایان جنگ جهانی دوم، درگذشت.

قهرمانی لیدل در المپیک در 400 متر در اوقات خوشی اوج ارابه های آتش بود، داستان خوبی از لیدل و رقابت بزرگ او با هارولد آبراهامز که در سال 1982 برنده چهار جایزه اسکار شد. علاوه بر بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، موسیقی متن با امضای ونجلیس برنده بهترین موسیقی متن شد. با گذشت بیش از 40 سال، آهنگ تم به عنوان یک اختصار فوراً قابل تشخیص برای همه چیزهای ورزشی باقی می ماند.

او ایان چارلسون، بازیگر اسکاتلندی بازیگر نقش لیدل بود همچنین فارغ التحصیل دانشگاه ادینبورگ. چارلسون در سال 1990 حتی از لیدل جوانتر بود. این اولین مرگ نمایشی در بریتانیا بود که آشکارا به ایدز نسبت داده شد و گفته می شود تصمیم این مرد 40 ساله برای انتشار عمومی در افزایش آگاهی نسبت به این ویروس نقش داشته است. یک بازیگر همکار ایان مک کلن در این باره به دیلی میل گفت: “این برای ادای احترام به ایان است که او خواسته است علت مرگش علنی شود و این شگفت انگیزترین پیشنهاد حمایتی است که او می تواند به سایر مردان و زنان در سراسر جهان که از ویروس ایدز رنج می برند ارائه دهد. “

در حالی که لیدل یک قهرمان اسکاتلندی باقی می ماند، برخی معتقدند که می توان او را اولین قهرمان المپیک چین نامید زیرا در آن کشور متولد شده است. در هر صورت، دستاوردهای او همچنان الهام بخش نسل های جدید یک قرن بعد است.

کسانی که ارابه های آتش را برای اولین بار دیدند و از قبل داستان را نمی دانستند، حتماً از متنی که در انتهای صفحه روی پرده ظاهر شد احساس ویران کردند: «اریک لیدل، مبلغ. او در پایان جنگ جهانی دوم در چین اشغالی درگذشت.

برای دریافت داستان‌های بیشتر و اسکریپت‌های رادیویی که قبلاً دیده نشده‌اند به صندوق ورودی‌تان تحویل داده می‌شوند، مشترک شوید در بولتن تاریخدر حال حاضر لیستی از موارد اصلی دو بار در هفته ویژگی ها و اطلاعات انتخاب شده را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید