بوئینگ در این معامله مورد مناقشه اعتراف کرده و 243.6 میلیون دلار خواهد پرداخت


پس از اینکه ایالات متحده متوجه شد که این شرکت توافقنامه اصلاح آن را پس از دو سقوط مرگبار 737 مکس که منجر به کشته شدن 346 مسافر و خدمه شد، نقض کرده است، با اعتراف به اتهامات کلاهبرداری موافقت کرده است.

وزارت دادگستری (DoJ) گفت که سازنده هواپیما همچنین با پرداخت جریمه 243.6 میلیون دلاری (190 میلیون پوند) موافقت کرده است.

با این حال، خانواده افرادی که پنج سال پیش در پروازها جان خود را از دست دادند، آن را به عنوان یک “معامله دوست داشتنی” مورد انتقاد قرار دادند که به بوئینگ اجازه می دهد تا از مسئولیت کامل این مرگ ها اجتناب کند.

با اعتراف به گناه، بوئینگ از منظره یک محاکمه جنایی اجتناب خواهد کرد – چیزی که خانواده قربانیان به دنبال آن هستند.

این شرکت پس از دو سقوط تقریباً مشابه با هواپیماهای 737 مکس در سال‌های 2018 و 2019 با یک بحران ایمنی مواجه است. این منجر به زمینگیر شدن جهانی این هواپیما برای بیش از یک سال شد.

در سال 2021، دادستانی بوئینگ را به توطئه برای کلاهبرداری از رگولاتورها متهم کرد و مدعی شد که سازمان هوانوردی فدرال (FAA) را در مورد سیستم کنترل پرواز MCAS خود که در هر دو سانحه دخیل بوده، گمراه کرده است.

او موافقت کرد که در صورت پرداخت جریمه توسط بوئینگ تحت پیگرد قانونی قرار نگیرد و یک دوره سه ساله نظارت و گزارش افزایش یافته را با موفقیت به پایان رساند.

اما در ژانویه، اندکی قبل از پایان آن دوره، پانل در یک هواپیمای بوئینگ که توسط خطوط هوایی آلاسکا اداره می شد، اندکی پس از برخاستن منفجر شد و هواپیما مجبور به فرود شد.

هیچ کس در این حادثه آسیب ندیده است، اما بررسی دقیق میزان پیشرفت بوئینگ در بهبود ایمنی و کیفیت را افزایش داده است.

در ماه مه، وزارت دادگستری اعلام کرد که متوجه شده است که بوئینگ شرایط توافق را نقض کرده است و امکان اقدام قانونی را باز می کند.

تصمیم بوئینگ برای اعتراف به گناه هنوز یک نقطه سیاه قابل توجه برای این شرکت است زیرا به این معنی است که این شرکت که یک پیمانکار نظامی برجسته برای دولت ایالات متحده است، اکنون دارای سابقه کیفری است.

همچنین یکی از دو تولید کننده بزرگ هواپیماهای تجاری در جهان است.

مشخص نیست که این محکومیت چگونه بر تجارت قراردادی شرکت تأثیر می گذارد. دولت معمولاً شرکت های دارای اعتبار را از مناقصه منع یا رد می کند، اما می تواند معافیت هایی را اعطا کند.

با این حال، پل کاسل، وکیل مدافع برخی از خانواده های افرادی که در پروازهای سال 2018 و 2019 کشته شدند، گفت: “یاد و خاطره 346 بوئینگ بیگناه کشته شده به عدالت بیش از این نیاز دارد.”

او در ماه ژوئن در نامه ای به دولت، از وزارت دادگستری خواست بیش از 24 میلیارد دلار بوئینگ را جریمه کند.

اد پیرسون، مدیر اجرایی بنیاد ایمنی هوانوردی و یکی از مدیران ارشد سابق بوئینگ، گفت که این درخواست “یک ناامیدی بزرگ” و “یک معامله وحشتناک برای انصاف” بود.

او گفت: «به جای اینکه مردم را پاسخگو بدانند، فقط به آنها یک کارت آزاد از زندان می دهند.

یک هواپیمای بوئینگ 737 مکس متعلق به شرکت هواپیمایی لاین ایر اندونزی در اواخر اکتبر 2018 اندکی پس از برخاستن از زمین سقوط کرد و تمام 189 سرنشین آن کشته شدند. تنها چند ماه بعد، یک هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی سقوط کرد و همه 157 مسافر و خدمه آن کشته شدند.

در توافق سال 2021، بوئینگ همچنین موافقت کرد که 2.5 میلیارد دلار برای حل این مشکل بپردازد که شامل 243 میلیون دلار جریمه های کیفری و 500 میلیون دلار غرامت قربانیان می شود.

این معامله باعث خشم اعضای خانواده شد که در مورد شرایط با آنها مشورت نشد و خواستار شکایت از شرکت شد.

سی بی اس، شریک خبری بی بی سی در ایالات متحده، در اواخر ژوئن گزارش داد که مقامات ارشد وزارت دادگستری پیگرد کیفری را توصیه کردند.

در جلسه ای در ماه ژوئن، سناتور ریچارد بلومنتال گفت که معتقد است “تقریباً شواهد قانع کننده” وجود دارد که پیگرد قانونی باید ادامه یابد.

وکلای اعضای خانواده گفتند که وزارت دادگستری نگران است که پرونده محکمی علیه این شرکت نداشته باشد.

مارک فورکنر، خلبان فنی سابق بوئینگ که تنها فردی بود که در رابطه با این حادثه با اتهامات جنایی روبرو شد، توسط هیئت منصفه در سال 2022 تبرئه شد. وکلای او استدلال کردند که از او به عنوان قربانی استفاده می شود.

مارک کوهن، استاد بازنشسته در دانشگاه واندربیلت که در مورد مجازات‌های شرکتی مطالعه کرده است، گفت که دادستان‌ها اغلب قراردادهای اعتراف یا تعقیب قضایی را ترجیح می‌دهند، که به آنها اجازه می‌دهد از خطر محاکمه اجتناب کنند و می‌تواند به دولت قدرت بیشتری نسبت به احکام متعارف بر یک شرکت بدهد. .

از آنجایی که دستیابی به آن آسان تر از مراجعه به دادگاه است، ممکن است بار دادستان را کاهش دهد، اما دادستان ممکن است فکر کند که مجازات بهتری است. [because] آنها ممکن است بتوانند الزاماتی را تحمیل کنند که معمولاً در دستورالعمل های مجازات گنجانده نشده است.”

او گفت شکی وجود ندارد که وضعیت بوئینگ به عنوان یک پیمانکار کلیدی دولتی در تعیین مسیر بعدی اقدام داشته است.

او گفت: «آنها باید به فکر عوارض باشند. “شما چیزهایی از این دست را ساده نگیرید.”

مشکلات MCAS اولین برخورد بوئینگ با قانون نبود.

همچنین از سال 2015 میلیون‌ها جریمه به اداره هوانوردی فدرال پرداخت کرده است تا مجموعه‌ای از ادعاهای مربوط به ساخت نامناسب و سایر مسائل را حل کند.

این شرکت همچنین همچنان با تحقیقات و شکایت های حقوقی ناشی از حادثه ای در پرواز هواپیمایی آلاسکا در ماه ژانویه مواجه است.

دیدگاهتان را بنویسید