در ماه آگوست، طبق تعرفه باید نرخ بهره حفظ شود


رئیس نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس گفت، به جای کاهش برای اولین بار در بیش از چهار سال گذشته، باید در ماه آینده مجدداً متوقف شود.

جاناتان هاسکل، یکی از اعضای کمیته سیاست پولی بانک (MPC) که نرخ بهره اصلی بریتانیا را تعیین می‌کند، گفت که «ترجیح می‌دهد نرخ‌ها را روی 5.25 درصد نگه دارد تا زمانی که اطمینان بیشتری حاصل شود که فشارهای تورمی «به طور پیوسته کاهش می‌یابد».

نرخ‌های بهره در تلاش برای کاهش رشد قیمت‌های مصرف‌کننده در بالاترین حد خود در 16 سال گذشته نگه داشته شده‌اند، اما نرخ‌های بالاتر هزینه وام‌گیری، از جمله برای وام‌های مسکن را افزایش داده است.

این بانک قبلاً اشاره کرد که پس از آن که داده‌های رسمی نشان داد تورم که سرعت رشد قیمت‌ها را اندازه‌گیری می‌کند، مطابق با هدف، به ۲ درصد کاهش یافته است، می‌تواند در ماه اوت نرخ‌ها را کاهش دهد.

بازارهای مالی در حال حاضر تقریباً 60 درصد احتمال کاهش نرخ بهره را در ماه آینده برای اولین بار از سال 2020 تخمین می زنند.

اما آقای هاسکل، که در ماه ژوئن به حفظ نرخ‌ها رأی داد، با اشاره به نگرانی‌ها در مورد بازار کار بریتانیا و کمبود کارگر، گفت که معتقد است سیاستمداران همکارش باید محتاط باشند.

او گفت در حالی که «نشانه‌های تشویق‌کننده قابل توجهی» از کاهش تورم وجود دارد، اما نرخ تورم «برای مدتی طولانی» بالای ۲ درصد باقی خواهد ماند.

او در یک سخنرانی که قرار است بعداً روز دوشنبه برگزار شود، نوشت: «بازار کار هنوز تنگ است و من نگرانم که هنوز بدتر می‌شود».

من مایلم تا زمانی که اطمینان بیشتری وجود داشته باشد که فشارهای تورمی اصلی به طور پایدار کاهش یافته است، نرخ ها را در حالت تعلیق نگه دارم.

بانک انگلستان مستقل از دولت است و وظیفه اصلی آن حفظ تورم در سطح 2 درصد است.

در واکنش به تورم بالا، بانک در سال‌های اخیر نرخ بهره را افزایش داده و سپس در سطح بالایی حفظ کرده است. این بانک همچنین پیش‌بینی می‌کند که تورم ممکن است در ماه‌های آینده مجدداً افزایش یابد.

تئوری پشت افزایش نرخ این است که این افزایش نرخ تورم را کاهش می‌دهد، اما می‌تواند رشد اقتصادی را نیز کند کند زیرا کسب‌وکارها ممکن است سرمایه‌گذاری یا استخدام را به تعویق بیندازند، که می‌تواند به معنای مشاغل کمتر باشد.

نرخ اولیه انگلستان نرخ هایی را که بانک های High Street در وام مسکن و حساب های پس انداز ارائه می دهند تعیین می کند.

طبق گزارش شرکت اطلاعات مالی Moneyfacts، میانگین معاملات وام مسکن دو ساله در روز دوشنبه 5.93 درصد و پنج ساله 5.51 درصد بود.

میانگین سطح صرفه جویی در دسترسی آسان 3.11 درصد بود.

هزینه‌های وام‌گیری بالاتر در سال‌های اخیر بر فشار مالی بر بودجه خانوارها افزوده است که به دلیل افزایش قبوض برق و مواد غذایی افزایش یافته است.

بریتانیا هنوز نسبت به قبل از همه‌گیری کووید، درصد کمتری از افراد در سن کار شاغل دارد.

تورم می تواند تحت تأثیر کمبود نیروی کار قرار گیرد، زیرا می تواند منجر به افزایش دستمزدها برای کارفرمایان برای جذب و حفظ کارکنان شود که به نوبه خود می تواند منجر به افزایش قیمت کالاها شود زیرا مشاغل آنها را برای پوشش هزینه ها افزایش می دهند.

آقای هاسکل عضو خارجی MPC Bank و استاد اقتصاد در دانشکده بازرگانی امپریال کالج است.

آقای هاسکل در سخنرانی خود نوشت: «تأثیر این شوک ها بر اقتصاد و ادامه بازار کار فشرده و رو به وخامت به این معنی است که تورم برای مدتی طولانی بالاتر از هدف باقی خواهد ماند.

دوره مسئولیت او در PSC قرار است در 31 اوت به پایان برسد.

دیدگاهتان را بنویسید