میلیون ها نفر از سیل هایی که سراسر جنوب آسیا را درنوردید متاثر شدند


پا تسا ونگ و عنبراسان اتیراجان، اخبار بی بی سی

EPA مرد نپالی پس از باران های سیل آسا در کاتماندو، نپال، در 6 ژوئیه 2024، در نزدیکی محوطه معبدی پناه می گیرد. EPA

هزاران نفر در میان باران های شدید و سیل به دنبال سرپناه هستند

در روزهای اخیر، سیل های عظیمی در سراسر هند، نپال و بنگلادش را درنوردیده است که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده و شمار زیادی را کشته است.

عملیات نجات گسترده در حال انجام است و مقامات هزاران نفر را به پناهگاه‌ها می‌فرستند و در عین حال غذا و آذوقه را برای خانواده‌های سرگردان ارسال می‌کنند.

رودخانه‌های اصلی از جمله برهماپوترا و کوسی که از چندین کشور عبور می‌کنند، به دلیل باران شدید از کناره‌های خود خارج شدند.

سیل و رانش زمین در فصل باران های موسمی در جنوب آسیا که 90 درصد بارندگی سالانه را دریافت می کند، غیرمعمول نیست.

اما کارشناسان می گویند این موضوع در سال های اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی حادتر شده است.

در آخر هفته، مقامات نپال گفتند که 14 نفر از روز پنجشنبه جان خود را از دست داده اند، بزرگراه های کلیدی مسدود شده اند و برخی از پل ها توسط رودخانه ها از بین رفته اند.

به گفته مقامات، باران موسمی امسال بیش از 40 کشته برجای گذاشت. آنها از مردم جنوب شرق کشور خواستند هوشیار باشند، زیرا رودخانه کوشی که از نپال و هند می گذرد از سطح خطر فراتر رفته است.

راجکومار بیک، یکی از ساکنان کاتماندو، به رویترز گفت: «این برای ما جدید نیست، اما زمان بندی اشتباه است.

وی افزود: سیل ناشی از بارندگی های شدید از ابتدای امسال یعنی از تیرماه آغاز شد. سطح آب به زانوهایمان رسید. اگر بارندگی به همین منوال ادامه پیدا کند، باید برای جان خود فرار کنیم.»

EPA مردی پس از باران های سیل آسا در کاتماندو، نپال، در 6 ژوئیه 2024، از طریق یک خیابان سیل زده ناشی از بالا آمدن رودخانه باگماتی عبور می کند. EPA

خیابان‌های کاتماندو پایتخت نپال در آخر هفته به دلیل طغیان رودخانه‌ها دچار سیل شد.

در ایالت آسام هند، از اواسط ماه می، حدود 2.4 میلیون نفر تحت تاثیر سیل قرار گرفته اند و 66 نفر جان خود را از دست داده اند. مقامات نسبت به بارندگی بیشتر و افزایش سطح آب در برهماپوترا در روزهای آینده هشدار داده اند.

جاده‌ها و مناطق وسیعی از زمین‌های کشاورزی در امتداد سواحل برهماپوترا که از بخش‌هایی از هند و بنگلادش و رودخانه‌های دیگر می‌گذرد را آب گرفت.

تصاویر تلویزیونی در روزهای اخیر نشان می دهد که روستاییان در حال نجات وسایل خود و ترک خانه های سیل زده خود با قایق ها هستند. چندین پل و جاده آب شد و روستاهای دورافتاده را قطع کرد.

پناهگاه حیات وحش کازیرانگا آسام که نزدیک به 2200 کرگدن تک شاخ در آن زندگی می کنند نیز زیر آب رفت. تاکنون چهار کرگدن و بسیاری از آهوها و حیوانات دیگر مرده اند. کارشناسان می گویند این یکی از بدترین حوادث سیل در سال های اخیر از نظر تعداد حیوانات کشته شده است.

مقامات برخی از مدارس پایتخت مالی بمبئی را روز دوشنبه تعطیل کردند زیرا باران شدید برخی از بزرگراه ها را آب گرفت.

مردم آسیب دیده از سیل EPA برای دریافت اقلام غذایی در یک مرکز امداد سیل در منطقه ای کم ارتفاع در گواهاتی، آسام، هند، در 5 ژوئیه 2024 جمع می شوند. EPA

مقامات آسام تدارکات را بین افراد آواره در پناهگاه ها توزیع می کنند

در بنگلادش، مقامات گفتند که دو میلیون نفر تحت تاثیر سیل قرار گرفتند و حداقل هشت نفر کشته شدند.

طغیان برهماپوترا یک چهارم مناطق کشور را زیر آب گرفت.

«ما اینجا با سیل زندگی می کنیم. اما امسال سطح آب خیلی بالا بود. عبدالغفور، یکی از اعضای شورای محلی در این منطقه، به خبرگزاری فرانسه گفت که در سه روز، برهماپوترا 6-8 فوت (2-2.5 متر) بالا رفته است. .

ما در تلاش هستیم تا مواد غذایی، به ویژه برنج و روغن پخت و پز را تحویل دهیم. اما بحران آب آشامیدنی وجود دارد.

سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد پیش بینی می کند بارندگی “بالاتر از نرمال”. برای فصل باران های موسمی در جنوب آسیا که انتظار می رود تا سپتامبر ادامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید