کارلسبرگ با خرید کدو سبز رابینسون بریتویک موافقت کرد


کارلسبرگ قراردادی به ارزش 3.3 میلیارد پوند برای خرید بریتویک، شرکت تولید کننده نوشیدنی هایی مانند کدو حلوایی Robinsons و J20 منعقد کرده است.

این آبجوساز دانمارکی گفت که یک شرکت نوشیدنی واحد به نام Carlsberg Britvic ایجاد خواهد کرد تا تجارت خود را در بریتانیا و اروپای غربی توسعه دهد.

ایان دورانت، رئیس بریتویک گفت که شایستگی پیشنهاد تصاحب کارلسبرگ “قانع کننده” بود.

این معامله باعث می شود که سرمایه گذاران فعلی بریتویک 13.15 پوند به ازای هر سهم دریافت کنند، پس از اینکه پیشنهاد کمتر قبلی در ماه گذشته رد شد.

آقای دورانت گفت که تصاحب کارلسبرگ باعث ایجاد یک “گروه بین المللی پیشرفته می شود که موقعیت خوبی برای جذب فرصت های رشد در طیف وسیعی از بخش های نوشیدنی دارد”.

سهامداران بریتویک در ماه های آینده در مجمع عمومی در مورد خرید پیشنهادی رای خواهند داد.

با وجود آب و هوای مرطوب در سراسر اروپا، شرکت نوشابه نتایج قوی را برای سه ماهه اخیر منتشر کرد و درآمد گروه در سه ماه منتهی به 30 ژوئن با 6.3 درصد افزایش به 502.9 میلیون پوند رسید.

راس مولد، مدیر سرمایه گذاری AJ Bell، گفت که بریتویک “تنوع بخشی” را به مجموعه کارلزبرگ اضافه خواهد کرد.

او گفت: «تیم دانمارکی باید به جهانی پاسخ دهد که در آن گروه‌های سنی جوان‌تر احتمال کمتری برای افراط در مصرف الکل دارند.

بریتویک دارای مجوز انحصاری از شرکت آمریکایی PepsiCo برای تولید و فروش مارک هایی مانند Pepsi، 7up و Lipton در بریتانیا است، در حالی که کارلسبرگ همچنین قرارداد بسته بندی بطری با شرکت آمریکایی دارد.

سوزان استریتر، رئیس بخش پول و بازار در Hargreaves Lansdown، گفت که این تصاحب به کارلسبرگ این فرصت را می دهد تا مشارکت جهانی خود را با PepsiCo گسترش دهد و عملیات بطری سازی خود را در بازارهای اروپایی و اکنون در بریتانیا بهینه کند.

در یک معامله جداگانه در روز دوشنبه، کارلسبرگ همچنین موافقت کرد که کنترل سرمایه گذاری مشترک آبجوسازی بریتانیا با Marston's را که آبجوهایی از جمله Hobgoblin و Pedigree تولید می کند، در دست بگیرد.

مارستون تایید کرده است که برای فروش 40 درصد از سهام خود در تجارت به کارلسبرگ، 206 میلیون پوند دریافت خواهد کرد.

آقای مولد افزود: «به ندرت می توان دید که یک شرکت دو معامله را در یک روز بسته است، اما گاهی اوقات ستاره ها فقط با هم هماهنگ می شوند.

تصمیم همزمان برای خرید Marston's از سرمایه‌گذاری مشترک این زوج نشان می‌دهد که آبجو بخش بزرگی از داستان Carlsberg است.

دیدگاهتان را بنویسید