مربی جدید کریکت هندی که از “فرهنگ ستارگان” بیزار است


پا ایاز ممون، نویسنده کریکت

کاپیتان AFP Kolkata Knight Riders، Gautam Gambhir، پیروزی تیمش را در اولین مسابقه پلی آف IPL Twenty20 بین دهلی دردویلز و کلکته نایت رایدرز در استادیوم سوبراتا روی صحرا در پونا در 22 می 2012 جشن می گیرد.خبرگزاری فرانسه

گوتام گامبیر جوانترین سرمربی تیم کریکت هند است

گوتام گامبیر با 42 سالگی جوانترین سرمربی تاریخ تیم کریکت هند است.

او جانشین راهول دراوید می شود که دوره او با جام جهانی T20 به پایان رسیده است.

دروید این تمدید را رد کرد تا زمان بیشتری را با خانواده خود بگذراند. VVS Laxman، شریک ضربی سابق او، در ابتدا مورد علاقه بود اما تصمیم گرفت در آکادمی ملی کریکت بماند. این راه را برای چهره ای جدید باز کرد و منجر به انتخابی بلامنازع شد.

برخی از تحولات غیرمنتظره در شش تا هفت ماه گذشته کاندیداتوری گامبیر را تسریع کرده است.

نوامبر گذشته، او به‌طور غیرمنتظره‌ای از مربیگری فرنچایز IPL Lucknow Super Giants پس از هدایت آن‌ها به مراحل حذفی در دو فصل قبل، استعفا داد. در عوض، او دوباره با تیم سابق خود در IPL Kolkata Knight Riders (KKR) متحد شد، جایی که قبلاً آنها را به عنوان کاپیتان در سال های 2012 و 2014 به عناوین رساند.

روهیت شارما از هندی‌های AFP بمبئی (راست) در پایان مسابقه کریکت لیگ برتر هند (IPL) لیگ برتر هند، روهیت شارما (راست) در 11 مه 2024 در باغ ادن در کلکته در پایان مسابقه کریکت لیگ برتر هند (IPL) در 11 مه 2024 خوشامد گفت.خبرگزاری فرانسه

گامبیر می‌گوید که تمرکز بر ستاره‌ها را به جای اجرای ستاره‌ها در کریکت هندی محکوم می‌کند

در ماه مارس، گامبیر که پس از بازنشستگی از کریکت در سال 2018 به حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (BJP) پیوست و در انتخابات عمومی 2019 به عنوان نماینده پارلمان دهلی شرقی انتخاب شد، به رهبری BJP از تصمیم خود مبنی بر کناره‌گیری از سیاست اطلاع داد تا خود را به طور کامل وقف کند. یک بار دیگر کریکت

با این حال، اعتبار او به عنوان سرمربی تیم ملی جلب توجه نکرد تا اینکه KKR پس از پیروزی در چند مسابقه روی تروت ارغوانی شد و توجه آنها را به او معطوف کرد.

روند انتخاب سرمربی پیچیده است.

هیئت کنترل کریکت در هند (BCCI) از طریق رسانه ها، از کاندیداهایی از هند یا خارج از کشور که معیارهای واجد شرایط بودن خاصی را دارند (مثلاً 30 تست یا 50 ODI در سن زیر 60 سال) را دعوت می کند.

درخواست ها توسط کمیته مشورتی شورا (CAC) بررسی می شود. سپس نامزدهای انتخاب شده برای مصاحبه فردی دعوت می شوند تا دیدگاه خود را برای توسعه کریکت هند ارائه کنند.

Gautam Gambhir هندی Getty Images در جریان فینال جام جهانی فوتبال 2011 بین هند و سریلانکا در ورزشگاه Wankhede بمبئی هند در 2 آوریل 2011 ضربه می زند.گتی ایماژ

گامبیر، یک ضربه زن چپ دست شیک، یکی از باتجربه ترین بازکنان هند بود.

نامزدی با چشمگیرترین استراتژی ها و فرآیندها برای این شغل انتخاب می شود.

در مورد Gambhir، غیبت مخالفان کار CAC را آسان کرد.

پس از اینکه BCCI اعلام کرد که به دنبال درخواست برای این پست است، داستان هایی منتشر شد مبنی بر اینکه برخی از مربیان خارجی به طور غیر رسمی (به احتمال زیاد به تحریک خودشان) درخواست داده بودند اما به سرعت مردند.

برخلاف گذشته که به دنبال یک مربی خارجی برای مبارزه با جناح‌گرایی، طرفداری و پارتی‌گرایی در کریکت هند بود، امروزه ترجیح داده می‌شود مربی هندی که اخلاق، فرهنگ و روانشناسی کشور را بهتر درک کند.

او رامان، بازيكن سابق هند كه مربي تيم زنان هند بود، در واقع ابراز علاقه كرده بود كه اين انتصاب را بپذيرد. رزومه او قابل توجه بود، اما در سن 59 سالگی، او ممکن است احساس کند که زمان لازم برای توسعه یک برنامه بازی سه ساله را ندارد که بتواند از BCCI خرید کند.

گاتام گامبیر، بازیکن کریکت AFP Kolkata Knight Riders پس از پیروزی در مسابقه کریکت IPL Twenty20 بین هندیان بمبئی و کلکته نایت رایدر در استادیوم Wankhede بمبئی در تاریخ 16 مه، با هم تیمی خود Laxmipati Balaji جشن می گیرد.خبرگزاری فرانسه

گامبیر قبل از بازنشستگی از کریکت بین المللی در مسابقات IPL بازی کرد

گامبیر تنها مدعی بود و رهبری موفق او در KKR به پیروزی IPL او را به محبوبیت تبدیل کرد. با قاطعیت دروید در طول جام جهانی T20 که ادامه نخواهد داد، انتصاب گامبیر اجتناب ناپذیر شد.

با این حال، انتصاب او خالی از لطف نیست. جدای از موفقیتش در IPL، او اعتبار چشمگیری به عنوان یک بازیکن هندی دارد. او که یک ضربه زن چپ دست شیک است، اولین بازی خود را در سال 2003 انجام داد و یکی از باتجربه ترین بازکننده های هند با اجرای عالی در همه فرمت ها است.

به عنوان مثال، در مقابل نیوزلند در دومین تست در ناپیر در سال 2009، گامبیر 436 توپ زد و 137 توپ را به ثمر رساند، که به هند کمک کرد تا پس از مجبور شدن به ادامه بازی، بازی را نجات دهد. این ضربه به هند کمک کرد تا در این سری پیروز شود.

دو سال قبل از آن، در فینال اولین جام جهانی T20 مقابل پاکستان، گامبیر با 75 گل برتری را به ثمر رساند. به طور مشابه، او با 97 گل در فینال جام جهانی 2011 ODI در مقابل سریلانکا در استادیوم وانخده، بهترین گل را به ثمر رساند.

گوتام گامبیر عضو خبرگزاری فرانسه دهلی شرقی لوک سبها، رئیس جمهور دهلی BJP ویرندرا ساچدوا به همراه فداییان به مناسبت Chhat Puja 2023 در ITO Ghat در 19 نوامبر 2023 در دهلی نو، هند دعا می کنند.خبرگزاری فرانسه

گامبیر که به BJP پیوست، نماینده این حزب در دهلی پایتخت بود

رفتار خشن و خشن، شدید و بی خندان گامبیر اغلب باعث می شد که منتقدان او را غیرقابل دسترس بدانند.

گامبیر به نوبه خود ادعا می کند که تاکید بر ستاره ها را به جای اجرای ستاره ها در کریکت هندی محکوم می کند. او معتقد است که ارزش برند چند بازیکن نباید پیشرفت داخلی کریکت هند را تحت الشعاع قرار دهد.

سرمربی هند یکی از پرطرفدارترین مشاغل در ورزش است که علاوه بر اعتبار و قدرت بی‌نظیر، بسته حقوقی سرسام‌آور بیش از یک میلیون دلار در سال به اضافه پاداش را تضمین می‌کند. اما در یک کشور دیوانه کریکت، این کار بدون سنگینی مسئولیت و توقعات عظیم انجام نمی شود.

هند تقویم شلوغی برای سه سال آینده دارد، با جام قهرمانان امسال، جام جهانی آزمایشی سال آینده، جام جهانی 2026 T20 و جام جهانی 2027 ODI، و همچنین تکالیف دوجانبه.

Gambhir باید سوپراستارها را در اتاق رختکن مدیریت کند، تغییرات نسلی را تحت نظر داشته باشد و تغییراتی را در طرز فکر، استراتژی‌ها و مهارت‌ها برای حفظ و تقویت موقعیت هند در کریکت اعمال کند.

سرمربی بودن یک موقعیت معتبر است، اما گمبهیر کار دشواری را پیش رو دارد.

دیدگاهتان را بنویسید