نخست وزیر هند در دیدار با پوتین تعادل برقرار می کند


پا عنبراسان، افیراجان، بی بی سی نیوز، دهلی

مودی نخست وزیر هند با پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار کرد

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند از نزدیک توسط متحدان غربی‌اش تحت نظر است، زیرا او در اولین سفر خارجی خود پس از بازگشت به سمت ریاست جمهوری برای سومین دوره در ماه ژوئن، با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مسکو دیدار می‌کند.

آقای مودی روز دوشنبه، تنها چند ساعت پس از آن که بمباران روسیه دست‌کم 41 نفر را در اوکراین از جمله در بیمارستان کودکان در کی‌یف کشت، با اعتراض جهانی فرود آمد.

تصاویری از مسکو، آقای مودی را نشان می‌دهد که در حال بغل کردن رئیس‌جمهور روسیه است. ویدئویی از پوتین خندان که مودی را «دوست عزیزش» خطاب می‌کند و به او می‌گوید «از دیدن او خوشحالم» در هند منتشر شده است.

سفر دو روزه آقای مودی – اولین دیدار او از کرملین از سال 2019 – همزمان با نشست سران ناتو در واشنگتن است که در آن تهاجم سال 2022 موضوع اصلی خواهد بود.

هند، یک اقتصاد کلیدی جهانی، روابط نزدیکی با روسیه و ایالات متحده دارد و شرکا و مقامات آن در دهلی سوالاتی درباره زمان سفر آقای مودی را نادیده گرفتند. آنها می گویند اجلاس سالانه بخشی از یک مشارکت راهبردی طولانی مدت است و برنامه آن هیچ ارتباطی با نشست ناتو ندارد.

اما نگرانی های ایالات متحده یک نکته جدی را نشان داد. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه از آقای مودی خواست تا در جریان مذاکرات در مسکو بر تمامیت ارضی اوکراین تاکید کند.

آقای میلر همچنین گفت که ایالات متحده نگرانی های هند را در مورد روابط خود با روسیه ابراز کرده است.

او گفت: «ما از هند، مانند هر کشور دیگری، هنگامی که با روسیه تعامل می‌کند، می‌خواهیم روشن کند که هرگونه راه‌حلی برای درگیری در اوکراین باید به منشور سازمان ملل، احترام به تمامیت ارضی اوکراین و حاکمیت اوکراین باشد». در جلسه توجیهی روز دوشنبه

رئیس جمهور اوکراین ولادیمیر زلنسکی فراتر رفت – و کلمات را خرد نکرد.

او اواخر روز دوشنبه در X (توئیتر سابق) نوشت: «این یک ناامیدی بزرگ و یک ضربه ویرانگر به تلاش‌های صلح است که ببینیم رهبر بزرگترین دموکراسی جهان در چنین روزی خون‌بارترین جنایتکار جهان را در مسکو در آغوش می‌کشد».

نشست سران ناتو در واشنگتن که از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل گروه دفاعی غرب برگزار می‌شود که عمدتاً به عنوان سنگری در برابر اتحاد جماهیر شوروی پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد.

کشورهای ناتو به شدت با حمله مسکو به اوکراین مخالفت کرده اند، در حالی که هند و آقای مودی از هرگونه انتقاد آشکار از رئیس جمهور پوتین خودداری کرده اند، به جز درخواست برای گفتگو و دیپلماسی برای حل مناقشه.

در حالی که کشورهای غربی با اعمال تحریم ها تلاش می کنند مسکو را منزوی کنند، رئیس جمهور پوتین جلساتی در سطح بالا با رهبران کشورهای کلیدی مانند چین، هند، ترکیه و دیگران برگزار کرده است.

اکنون برخی می پرسند که آیا حضور آقای مودی در مسکو ممکن است به نفع پوتین باشد؟ آیا پیامی که هند برای روسیه ارسال می کند خوب است؟

خبرگزاری فرانسه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، در یک نشست غیررسمی در اقامتگاه دولتی نوا آگاروو در نزدیکی مسکو در 8 ژوئیه استقبال کرد.خبرگزاری فرانسه

آقای پوتین از آقای مودی در یک نشست غیررسمی در اقامتگاه دولتی وی در خارج از مسکو استقبال کرد

سفر دوجانبه این بار فقط یک اولویت برنامه ریزی است که ما بر عهده خودمان گذاشته ایم. وینای کواترا، دبیر دائمی وزارت خارجه هند، پیش از سفر آقای مودی به بی‌بی‌سی گفت و این نکته است.

هند و روسیه از زمان جنگ سرد روابط دفاعی و راهبردی نزدیکی داشته اند و مسکو همچنان یکی از تامین کنندگان اصلی تسلیحات است. هند که یکی از بزرگترین ارتش های جهان را دارد، اختلافات مرزی دیرینه ای با همسایگان خود پاکستان و چین دارد.

کارشناسان می گویند که اهمیت آقای مودی برای مسکو تعجب آور نیست و این رابطه فراتر از خرید دفاعی است.

«اگر به روند تاریخی نگاه کنید، اینطور است [Moscow] پانکاج ساران، سفیر سابق هند در مسکو به بی‌بی‌سی گفت: یکی از عوامل ثابت در سیاست خارجی هند بود.

ارکان اصلی این روابط شامل همکاری های دفاعی، انرژی و علم و فناوری است.

در طول سال ها، روسیه در ساخت چندین نیروگاه هسته ای در هند کمک های فنی ارائه کرده است.

از زمان آغاز جنگ در اوکراین، دهلی همچنین میلیاردها دلار نفت با تخفیف از مسکو خریداری کرده است، پس از اینکه کشورهای غربی تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کردند تا میزان فروش یا هزینه آن را محدود کنند.

تجارت دو طرفه بین هند و روسیه در چند سال گذشته به دلیل افزایش خرید نفت به 65 میلیارد دلار (50.76 میلیارد پوند) افزایش یافته است. صادرات هند به روسیه تنها 4 میلیارد دلار است.

مقامات هندی می گویند که اولویت اصلی آقای مودی بستن این عدم تعادل تجاری و تشویق سرمایه گذاری روسیه در هند و همچنین انتقال بخشی از تولیدات دفاعی به هند خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه در این عکس از استخر منتشر شده توسط آژانس دولتی اسپوتنیک روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و نارندرا مودی، نخست وزیر هند، طی یک نشست غیررسمی در اقامتگاه دولتی نوا آگاروو، نزدیک مسکو، در 8 ژوئیه 2024 از اصطبل بازدید کردند.خبرگزاری فرانسه

سران دو کشور طی یک نشست غیررسمی در حومه مسکو از اصطبل ها نیز بازدید کردند

در طول 20 سال گذشته، غرب، به‌ویژه ایالات متحده، روابط نزدیک‌تری با هند برقرار کرده است، که بسیاری آن را سنگری در برابر تهدید چین فزاینده‌ای می‌دانند.

هند همچنین به عضویت چهارگانه – یک انجمن استراتژیک با ایالات متحده، استرالیا و ژاپن – به عنوان گروهی با هدف مقابله با نفوذ چین در منطقه آسیا-اقیانوسیه تبدیل شده است.

اما در مواجهه با خصومت فزاینده غرب، رئیس جمهور پوتین روابط استراتژیک و اقتصادی نزدیکتری با پکن برقرار کرد. این پیشرفت در هند، رقیب دیرینه چین، بی توجه نبوده است.

آ مبارزه مرگبار 20 سرباز هندی و حداقل چهار سرباز چینی در ژوئن 2020 کشته شدند و تنش ها در مرز مورد مناقشه در منطقه لاداخ افزایش یافت.

هند نگران است که از معادله مسکو و پکن کنار گذاشته شود.

آقای ساران می‌گوید: «یکی از گزینه‌هایی که دهلی اکنون از آن استفاده می‌کند این است که کانال روسیه را برای حفظ دوستی باز نگه دارد و از برداشتن هر گونه قدمی که می‌تواند باعث تشدید حرکت روسیه به سمت چین شود، اجتناب کند.

اگرچه دهلی در دهه‌های اخیر با خرید سامانه‌های تسلیحاتی آمریکایی، فرانسوی و اسرائیلی ذخایر تسلیحاتی خود را متنوع کرده است، اما همچنان به شدت به مسکو متکی است و این نگرانی وجود دارد که جنگ در اوکراین بر صادرات دفاعی این کشور تأثیر گذاشته باشد.

وی افزود: گزارش‌هایی مبنی بر تاخیر در تحویل برخی قطعات یدکی و تحویل بقیه سامانه‌های دفاع ضد موشکی اس-400 وجود دارد. بنابراین، قطعاً در طول این دیدار مورد بحث قرار خواهد گرفت.

Getty Images این عکس که در 22 فوریه 2024 گرفته شده است چاپی از تصویری از محمد عصفان، تبعه هندی را نشان می دهد که لباس نظامی روسی بر تن دارد و آخرین تماس تلفنی خود را با خانواده خود در شهر روستوف در جنوب روسیه قبل از حضور در آنجا انجام می دهد. در جریان درگیری در اوکراین مستقر شد.  توسط برادرش محمد عمران در حیدرآباد نگهداری می شودگتی ایماژ

شهروندان هندی که با وعده های دروغین مشاغل پرسود فریب خورده بودند، در نهایت در کنار ارتش روسیه جنگیدند.

دهلی و مسکو بی تفاوت نیستند. چندین مورد گزارش شده است که در آن شهروندان هندی با وعده های دروغین مشاغل پرسود فریب خورده و در نهایت در کنار ارتش روسیه در اوکراین می جنگند. تاکنون چهار هندی در این درگیری ها کشته شده اند.

مقامات هندی اصرار دارند که در طول این دیدار، آقای مودی همتایان روسی خود را برای آزادی زودهنگام هندی‌هایی که گمان می‌رود ده‌ها نفر هستند که هنوز در جنگ می‌جنگند، تحت فشار قرار دهد.

هند متوجه شده است که برای مقابله با رقیب خود، چین، به آمریکا و روسیه نیاز دارد. بنابراین احساس می کند که باید تعادلی پیدا کند تا به هیچ یک از این دو توهین نشود.

هند از سیاست خودمختاری استراتژیک و چندجانبه گرایی پیروی می کند. ما هم با آمریکا و هم با روسیه روابط استراتژیک داریم. این یک مشارکت انحصاری متقابل است.» آقای تریگونایات می گوید.

دیدگاهتان را بنویسید