آمریکا در حال افزایش تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از مکزیک است


ایالات متحده قوانین جدیدی را اعلام کرده است که شرکت هایی از چین و سایر کشورهایی را که محموله های فولاد و آلومینیوم را از طریق مکزیک هدایت می کنند، هدف قرار داده است تا از تعرفه ها جلوگیری کنند.

کاخ سفید گفت شرکت هایی که از طریق مکزیک حمل می کنند، اگر می خواهند از مالیات های مرزی اجتناب کنند، اکنون باید مبدأ محصولات خود را ثابت کنند.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال اثبات سرسختی خود در قبال چین در مبارزه با سلف خود، دونالد ترامپ، در انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 است.

این اقدامات، حمایت‌ها را از تولیدکنندگان فولاد و آلومینیوم آمریکا که در سال 2018 به نام امنیت ملی در زمان آقای ترامپ اعمال شد، افزایش می‌دهد.

این تعرفه ها که 25 درصد مالیات بر فولاد و 10 درصد مالیات بر واردات آلومینیوم وضع می کند، جنجال هایی را برانگیخته است و به جنگ تجاری با کشورهای سراسر جهان دامن زده است.

مکزیک، یکی از بزرگترین شرکای تجاری آمریکا، از جمله کشورهایی بود که در نهایت از این قوانین معاف شدند.

کاخ سفید اعلام کرد که تصمیم گرفته است معافیت مکزیک را بررسی کند زیرا افزایش واردات از این کشور نشان می دهد که از آن به عنوان توقفی برای اجتناب از مالیات استفاده می شود.

به گفته مقامات، تنها حدود 13 درصد از فولاد وارداتی از مکزیک در سال گذشته – و تنها 6 درصد از آلومینیوم – از خارج از آمریکای شمالی وارد شده است.

اما مقامات گفتند که هدف از این قوانین جلوگیری از افزایش بیشتر است زیرا اقتصاد داخلی ضعیف چین شرکت ها را مجبور می کند به خارج نگاه کنند.

شرکت‌هایی که فولاد را به ایالات متحده عرضه می‌کنند، اکنون باید ثابت کنند که طبق قوانین جدیدی که با رئیس‌جمهور مکزیک مانوئل لوپز اوبرادور اعلام شده، ذوب شده و در آمریکای شمالی ریخته شده است.

در مورد آلومینیوم، شرکت ها باید ثابت کنند که در چین، روسیه، بلاروس یا ایران ذوب نشده است.

رئیس اتحاد برای تولید آمریکا از اقدامات جدید ستایش کرد و آنها را “گامی رو به جلو در مقابله با شیوه های تجاری غارتگرانه چین و عادلانه تر کردن تجارت فولاد آمریکای شمالی” خواند.

اسکات پل، رئیس این گروه در بیانیه ای گفت: «این درخواست درستی از سوی دولت بایدن است.

چین و دیگر کشورها نمی توانند از تجارت با همسایگان ما برای جلوگیری از اجبار آمریکا به تجارت استفاده کنند.»

اما برخی دیگر گفتند که دولت باید برای محدود کردن واردات از مکزیک فراتر می رفت.

سناتور شرود براون از ایالت اوهایو در رسانه های اجتماعی نوشت: «ما باید تعرفه ها را دوباره بر فولاد مکزیکی اعمال کنیم تا زمانی که واردات به سطوح پایدار بازگردد.

جو بایدن، رئیس جمهور وقت آمریکا، تلاش کرد تا تنش های تجاری را با جایگزین کردن بسیاری از تعرفه های دوران ترامپ با سایر اقدامات حمایتی، مانند سهمیه بندی برای کشورهایی مانند بریتانیا، کاهش دهد.

اما او همچنین سایر تعرفه های اعمال شده توسط سلف خود را حفظ کرده یا گسترش داده است، که نشان دهنده یک تغییر عمده در سیاست آمریکا است که زمانی به ترویج تجارت آزاد معروف بود.

رهبران احزاب به واکنش شدید علیه جهانی‌سازی در میان رأی‌دهندگان، به‌ویژه در ایالت‌های کلیدی میدان نبرد مانند پنسیلوانیا، که قبلاً خانه صنعت بزرگ فولاد بود، پاسخ می‌دهند.

هم آقای ترامپ و هم بایدن بر حمایت خود از صنعت فولاد در حالی که رای دهندگان در این ایالت را جلب می کنند، تاکید کرده اند.

در صورت انتخاب، آقای ترامپ وعده داده است که فراتر از اولین دوره ریاست جمهوری خود عمل کند و پیشنهاد داده است که تعرفه 10 درصدی بر تمام واردات و افزایش 60 درصدی بر کالاهای چینی انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید