چقدر از من شارژ می شود؟


Getty Images زنی در حالی که نوزادی را در بند حمل می کند، یک لیوان آب می ریزدگتی ایماژ

روز پنجشنبه، تنظیم کننده آب Ofwat اعلام خواهد کرد که فکر می کند میانگین قبوض آب در انگلیس و ولز طی پنج سال آینده چقدر باید افزایش یابد.

اما صورت حساب شما چگونه است و چه چیزی می توانید پرداخت کنید؟

قبوض آب در انگلستان و ولز چگونه محاسبه می شود؟

اکثر مردم انگلستان و ولز آب خود را از یکی از 17 شرکت و فاضلاب خود را از یکی از 11 شرکت دریافت می کنند.

خانوارها نمی توانند انتخاب کنند که به کدام تامین کننده بروند – آنها اینجا زندگی می کنند.

تنظیم کننده آب Ofwat سطح خدماتی را که همه مشتریان می توانند انتظار داشته باشند و هزینه ای که برای کارآمد نگه داشتن خدمات تحت یک “بررسی قیمت” پنج ساله هزینه دارد را تعیین می کند.

هر شرکت آب یک برنامه خدمات و صورتحساب برای مردم برای پنج سال آینده تهیه می کند.

Ofwat برنامه ها را ارزیابی می کند و در مورد میزان سرمایه گذاری شرکت های آب برای حفاظت از محیط زیست و ارتقای سیستم تامین آب تصمیم می گیرد. این قبوض آب آینده را تعیین می کند.

نتایج بررسی قیمت بعدی Ofwat در 11 جولای اعلام می شود و به شرکت ها کمک می کند تا برای دوره 2025-2030 صورتحساب تهیه کنند.

چقدر برای آب پرداخت خواهم کرد؟

اگرچه Ofwat محدودیت‌ها را تعیین می‌کند، اما در نهایت شرکت‌های آب و فاضلاب در انگلستان و ولز تصمیم می‌گیرند که چه چیزی از خانواده‌ها دریافت کنند.

این معمولاً به این معنی است که صورت‌حساب‌ها براساس منطقه متفاوت است، در حالی که عواملی مانند تورم، بهره‌وری آب و درآمد خانوار نیز می‌توانند بر میزان پرداخت مردم تأثیر بگذارند.

خانوارها در انگلستان و ولز معمولا قبض آب خود را به یکی از دو روش پرداخت می کنند:

  • مشتریان شامل نمی شوند بدون در نظر گرفتن میزان مصرف آب، مبلغ مشخصی را برای خدمات آب و فاضلاب بپردازید. این معمولاً بر اساس ارزش ارزیابی شده خانه آنها است – برآوردی تقریبی از ارزش اجاره سالانه ملک.
  • مشتریان با متر فقط برای آنچه استفاده می کنند پرداخت کنند. آنها قرائت کنتور آب دارند که توسط شرکت آب جمع آوری می شود.

همه خانوارها همچنین هزینه خدمات فاضلاب را به عنوان بخشی از قبض آب خود و یا به طور جداگانه در صورتی که شرکت آب آنها خدمات فاضلاب ارائه نمی دهد، پرداخت می کنند.

صنعت آب به دنبال افزایش متوسط ​​قبوض خود به میزان 33 درصد طی پنج سال آینده، از سال مالی آینده (2025-2026) است. اما بعید است که تا دسامبر پس از دوره رایزنی از رقم نهایی مطلع شویم.

میانگین حساب تنظیم شده است 27.40 پوند پیش بینی شده افزایش خواهد یافت طبق گفته Ofwat در سال مالی جاری (2024-25) به 473 پوند رسید – چیزی که شرکت های آب به نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در شبکه های خود نسبت می دهند.

با این حال، صورت‌حساب‌ها نسبت به سال‌های 2019-20، زمانی که 503 پوند در سال بود، کمتر باقی می‌مانند.

تکلیف شرکت های آبرسانی که وظایف محوله را انجام نمی دهند چه می شود؟

به عنوان بخشی از بررسی قیمت، Ofwat اهدافی را برای تشویق شرکت های آب برای انجام تعهدات خود در قبال مشتریان و محیط زیست تعیین می کند.

انتظار می رود که آنها نشت، حوادث آلودگی و سیل فاضلاب را کاهش دهند.

اگر شرکت از اهداف خود فراتر رود، می تواند پاداش مالی دریافت کند. اگر عملکرد بدتری داشته باشد، ممکن است با جریمه نقدی روبرو شود.

شرکت ها این هزینه ها را در تعدیل سالانه صورتحساب های مشتری منعکس می کنند. در 2024-2025 برای بازپرداخت 114 میلیون پوند به مشتریان پس از برآورده نشدن اهداف کلیدی.

قبض آب در اسکاتلند و ایرلند شمالی چگونه متفاوت است؟

تعداد کمی از خانوارهای اسکاتلندی دارای کنتور آب هستند، اما اکثر آنها هزینه آب و فاضلاب را به عنوان بخشی از مالیات شورای شهر خود می پردازند، که هزینه ها بر اساس باند مالیات شورای آنها متفاوت است.

حساب های متوسط طبق اعلام اسکاتلند واتر، در سال 2024/25 35.95 پوند افزایش خواهد یافت. شخصی که در یک ملک مالیاتی شورای شهر زندگی می کند، امسال به طور متوسط ​​485.68 پوند برای خدمات آب و فاضلاب می پردازد.

خانوارها در ایرلند شمالی برای آب صورتحساب دریافت نمی کنند. در سال گذشته رایزنی در مورد تعیین هزینه آب برای افزایش درآمدها انجام شد.

پس از احیای قوه مجریه ایرلند شمالی پس از دو سال وقفه، وزیر اول میشل اونیل معرفی هزینه های آب را مستثنی کرد.

Getty Images زنی به قبض آب خود نگاه می کندگتی ایماژ

چگونه می توانم در قبض آب خود پس انداز کنم؟

تعرفه های اجتماعی: هر شرکت آب دارای تعرفه‌های اجتماعی است که می‌تواند به کاهش صورت‌حساب‌های شما در صورت کم درآمد بودن کمک کند. چه کسی واجد شرایط است و سطح حمایت بسته به شرکت آب شما متفاوت است

کنتور آب بگیرید: متر می تواند پول شما را در قبوض صرفه جویی کند. هر خانوار می تواند برای نصب اقدام کند و اگر این امکان وجود ندارد، شرکت آب باید به اصطلاح «هزینه تسویه» را ارائه دهد که می تواند در هزینه شما نیز صرفه جویی کند.

تخفیف خدمات فاضلاب: اگر خانوارها ثابت کنند که از خدمات فاضلاب استفاده نمی کنند، می توانند از تخفیف دریافت کنند.

کمتر آب مصرف کنید: در حال حاضر بسیاری از شرکت های آب دستگاه های صرفه جویی در مصرف آب را به مشتریان ارائه می دهند. مراقب افزایش های غیرقابل توضیح در صورتحساب های خود باشید – این می تواند به این معنی باشد که شما نشت کرده اید.

اگر نتوانم قبض آب خود را پرداخت کنم چه می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید