تورم در آمریکا به کمترین میزان در یک سال گذشته رسید


رشد قیمت ایالات متحده در ماه ژوئن کاهش یافت و این امید را افزایش داد که بزرگترین اقتصاد جهان پس از یک دوره تورم بالا که پس از همه‌گیری رخ داد، بازگردد.

به گفته وزارت کار، قیمت‌ها در 12 ماه منتهی به ژوئن 3 درصد افزایش یافت، زیرا قیمت‌های انرژی پایین‌تر به کاهش کمترین افزایش قیمت در یک سال کمک کرد.

این سومین ماه متوالی است که تورم قیمت ها کاهش می یابد و فشار مالی بر خانوارها کاهش می یابد و به طور بالقوه راه را برای بانک مرکزی ایالات متحده برای کاهش نرخ بهره در اوایل سپتامبر باز می کند.

نرخ وام‌دهی کلیدی فدرال رزرو از سال گذشته بالای 5.3 درصد بوده است که بالاترین میزان در دو دهه اخیر است.

مقامات فدرال رزرو می گویند که هزینه های بالای استقراض بر اقتصاد تاثیر می گذارد و به کاهش فشاری که باعث افزایش قیمت ها می شود کمک می کند.

تحلیلگران می گویند آخرین گزارش می تواند به متقاعد کردن بانک کمک کند که برای رسیدگی به این مشکل به اندازه کافی تلاش کرده است.

از ماه می تا ژوئن، قیمت ها 0.1٪ کاهش یافت، اولین کاهش ماهانه در سال های گذشته.

این پیشرفت خبر خوبی برای کاخ سفید است، که با نارضایتی گسترده اقتصادی دست و پنجه نرم می کند زیرا افزایش هزینه های زندگی و نرخ بهره خانوارها را تحت فشار قرار داده است.

قیمت انرژی و خودرو در سال گذشته کاهش یافته است، اما هزینه سایر مواد غذایی همچنان در حال افزایش است.

قیمت مواد غذایی از ژوئن 2023 1.1 درصد افزایش یافته است، در حالی که قیمت مسکن 5.1 درصد افزایش یافته است.

در جلسه استماع این هفته در واشنگتن، قانونگذاران جمهوری خواه به جروم پاول، رئیس فدرال رزرو هشدار دادند که کاهش نرخ بهره قبل از انتخابات نوامبر به عنوان تلاشی از سوی رئیس جمهور برای “تحریک کردن اقتصاد” تلقی خواهد شد.

آقای پاول از حدس و گمان در مورد اینکه چه زمانی فدرال رزرو حرکت بعدی خود را انجام خواهد داد، خودداری کرد، اما از استقلال سیاسی بانک دفاع کرد و گفت که تصمیم آن بر اساس داده ها خواهد بود.

او به قانونگذاران گفت که کاهش محتمل ترین گام بعدی است و خاطرنشان کرد که بانک نه تنها مراقب اعداد تورم است، بلکه به نشانه هایی مبنی بر کند شدن اقتصاد نیز توجه دارد.

وی گفت: ما به خوبی می دانیم که در حال حاضر مواجهه های دوجانبه داریم و مصمم هستیم تا آنجا که می توانیم آنها را متعادل کنیم. ما می‌خواهیم آمارهای تورمی خوب بیشتری را ببینیم و همچنین می‌خواهیم شاهد بازار کار قوی باشیم.»

در ماه ژوئن، نرخ بیکاری در ایالات متحده برای اولین بار در بیش از دو سال گذشته به بالای 4 درصد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید